Firmy rodzinne

Zupełnie nieoczekiwanie zrodził się w magazynie Suma pewien cykl, który także dziś będziemy kontynuować. Od kilku tygodni rozmawiamy o firmach rodzinnych, a właściwie o sukcesji. Ten temat zaczyna dotyczyć coraz większego grona przedsiębiorstw, ale niestety - czasami pojawia się on w sposób nieoczekiwany i wręcz brutalny. We wczorajszej Sakiewce wspomnieliśmy o uruchomieniu siódmego już w Polsce, ale pierwszego w Katowicach Centrum Business Link. Dziś w audycji Suma rozmowa z Aureliuszem Górskim z Business Link Polska. A skoro o start-upach i nowoczesnych innowacyjnych rozwiązaniach mowa, warto zastanowić się nad tym, co to jest kapitał intelektualny w przedsiębiorstwie. Czy są to tylko rozwiązania techniczne i technologie, czy może także po prostu ludzie. Kapitał intelektualny to także na przykład patenty, których w polskich firmach jak na lekarstwo. Czy dlatego, że na przykład jednolity patent europejski nie spełnił oczekiwań polskich firm?


Rozstrzygnięcie dylematu czy audycja SUMA jest magazynem ekonomicznym czy gospodarczym nie ma znaczenia, ponieważ najważniejsze jest to, na ile można o ekonomii i gospodarce mówić w sposób przystępny.

Na ile skomplikowane zjawiska ekonomiczne można ująć w prosty i zrozumiały język. Natomiast jeszcze ważniejsze jest to, na ile wydarzenia w gospodarce regionalnej, krajowej czy europejskiej przekładają się na życie mieszkańców naszego regionu.

Czyli odpowiedź na pytanie – jak bardzo dotyczy to mieszkańców regionu i co z tego dla nas wszystkich wynika.