Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Narodowe Święto Niepodległości. 102. rocznica odzyskania niepodległości.
11.11.2020
11:13:00

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Obchodzimy 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną obchody będą skromniejsze niż w latach ubiegłych. W ramach tegorocznego Święta Niepodległości przewidziano m.in. nabożeństwa za ojczyznę i składanie kwiatów pod pomnikami upamiętniającymi wydarzenia sprzed ponad 100 lat. 

O wdzięczności za niepodległą Polskę mówił w homilii podczas mszy metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc. Uroczyste nabożeństwo w intencji ojczyzny odbyło się w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla. Jak podkreśla duchowny, wdzięczność za ojczyznę to nie tylko postawy, ale także słuchanie ojców niepodległości, którzy dali świadectwo miłości do ojczyzny i za nią cierpieli.


Metropolita podkreślił też donośną rolę ciężkiej pracy na rzecz ojczyzny. Arcybiskup Wiktor Skworc wspomniał postaci Wojciecha Korfantego i Jana Pawła II oraz zastanawiał się, czy obecnie, po latach, potrafimy ich słuchać i szanować. Wytknął, że obecnie coraz częściej dominują postawy braku wdzięczności i nieskrępowanego poczucia wolności i konsumpcjonizmu.

Oficjalne uroczystości w naszym regionie zostały w większości odwołane. Jak tłumaczy rzecznik wojewody śląskiego, Alina Kucharzewska, święto zostanie uczczone w skromniejszej atmosferze. 


 

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zachęca, aby z okazji święta w rodzinnym gronie wspomnieć historie polskich bohaterów narodowych. 


— Nie ma marszy, spotkań i pikników wojskowych. Pamiętamy o tym co wydarzyło się 102 lata temu, ale świętujemy kameralnie. — mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.


— Zostańmy w domu, by chronić najsłabszych — dodał Jarosław Wieczorek.


Wojewoda poprosił mieszkańców, by podczas pandemii nie protestowali na ulicach. Zaapelował, by manifestacje przenieść na inny termin lub protestować w innej formie.

Mieszkańcy śląskiego są zachęcani, aby dzień niepodległości świętować w domu. Czy pamiętają o wywieszeniu flagi? 


Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" i Miasto Cieszyn zapraszają do udziału w obchodach Narodowego Święta on-line. 

— Ze względu na obostrzenia związane z pandemią tylko ten sposób będzie możliwy, aby uczcić to patriotyczne święto — powiedział Łukasz Bielski z Domu Narodowego. 


Lekcja śpiewu pieśni patriotycznych odbędzie się ze śpiewnikami, które wydał Komitet Obywatelski Śląska Cieszyńskiego. Delegacja władz miasta złoży kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości, pod tablicą upamiętniającą powołanie Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego oraz pod Pomnikiem ku czci Legionistów Śląskich poległych za Polskę przy Wzgórzu Zamkowym.

Pandemia zmieniła obchody święta niepodległości w Częstochowie. Nie będzie tradycyjnej parady i przemarszu Alejami Najświętszej Maryi Panny, ani koncertu w Filharmonii Częstochowskiej. 

— Przedstawiciele władz miasta złożą jedynie kwiaty — mówi Aleksander Wierny, naczelnik wydziału kultury, promocji i sportu częstochowskiego magistratu. 


O godzinie 16:00, w ramach miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości, zaplanowano promocję książki "Kresowe bitwy oręża polskiego w wojnie 1920 roku" pod redakcją Ryszarda Stefaniaka i Rafała Piotrowskiego. Wydarzenie będzie transmitowane na facebookowym profilu Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater.

Wieczorem na profilu Częstochowy na kanale youtube zaplanowano premierę filmu "Śladami Józefa Piłsudskiego w Częstochowie". To dokument ukazujący związki Józefa Piłsudskiego z Częstochową – jego cztery wizyty w mieście, archiwalne zdjęcia z tego czasu oraz miejsca, w których bywał. W rolę Marszałka wcielił się Michał Kula, aktor częstochowskiego Teatru im. Adama Mickiewicza. Film, zrealizowany przez Wydział Kultury Promocji i Sportu Urzędu Miasta, powstał w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Gmina Blachownia zachęca mieszkańców do wspólnego uczczenia Święta Niepodległości. W tym roku obchody odbywają się przez Internet. Burmistrz Sylwia Szymańska apeluje, by w 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wywiesić flagi narodowe. Świętowanie zapoczątkowała msza święta za ojczyznę w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i św. Michała Archanioła w Blachowni. Transmisja mszy dostępna jest na kanale internetowym. Następnie delegacja złożyła kwiaty pod pomnikami. Na koniec dnia Miejski Dom Kultury w Blachowni przygotował spektakl poetycko-muzyczny pt. "Niepodległa". Widowisko zaplanowano na kanale YouTube na godzinę 16:00.

Obchody 102. rocznicy powrotu państwa polskiego na mapę świata w Pyskowicach w tym roku będą miały ograniczony charakter ze względu na reżim antyepidemiczny. Zaplanowano złożenie kwiatów pod Pomnikiem Patriotycznym przez Burmistrza Miasta Pyskowice oraz przedstawicieli Rady Miejskiej. O 18:00 w kościele pod wezwaniem świętego Mikołaja zaplanowano mszę świętą za Ojczyznę. Ze względów bezpieczeństwa będzie mogło w niej uczestniczyć jedynie 33 wiernych.

W Radzionkowie w związku z panującymi obostrzeniami w tym roku nie odbędą się oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości. W imieniu organizacji pozarządowych, młodzieży oraz wszystkich mieszkańców wiązankę kwiatów pod pomnikiem na placu Letochów złożył burmistrz Gabriel Tobor. Przy monumencie posterunek honorowy wystawią żołnierze 330. Kompanii Radiotechnicznej Sił Powietrznych z Radzionkowa. Msza w intencji Ojczyzny została odprawiona w kościele pod wezwaniem świętego Wojciecha.

Sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że wspólne świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości jest niemożliwe, dlatego burmistrz Wisy Tomasz Bujok razem z dziećmi z zespołu "Mała Wisła" wystąpił w filmie, w którym próbują odpowiedzieć na pytania, co to jest ojczyzna, niepodległość czy patriotyzm. 


Burmistrz Tomasz Bujok wspólnie z przewodniczącym rady miasta Januszem Podżorskim w imieniu wszystkich mieszkańców złożyli wieniec pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym za Wolność i Polskość Ojczyzny – w miejscu, gdzie zawsze odbywały się uroczystości patriotyczne przy okazji świąt państwowych.

Miejski Ośrodek Kultury, Promocji i Informacji w Szczyrku przygotował na obchody Święta Niepodległości specjalny film, który zostanie wyemitowany w sieci. 

— Odwiedzimy wirtualnie miejsca pamięci w naszym mieście — powiedziała nam dyrektor ośrodka Sabina Bugaj. 


Miejsca pamięci przystrojone zostały chryzantemami odkupionymi od lokalnych producentów i handlowców.

Po raz 27. odbędzie się bieg niepodległości.

— Impreza zwykle organizowana w Rudzie Śląskiej teraz odbędzie się on-line — zapowiada organizator August Jakubik.


Wirtualnie można wziąć udział w biegu w dowolnym miejscu do 22 listopada. Biegacze mają do pokonania 12 kilometrów a osoby idące z kijkami 4 km. Zapis przebytej trasy należy wysłać do organizatora.

Jak mówił w Radiu Katowice historyk prof. Zygmunt Woźniczka, 11 listopada 1918 roku był dla mieszkańców Górnego Śląska przede wszystkim zakończeniem wojny. Wykładowca Uniwersytetu Śląskiego przypomniał, że w tym czasie Śląsk był częścią państwowości niemieckiej. 


Profesor Woźniczka dodał, że na Górnym Śląsku, w listopadzie 1918 roku rozpoczął się okres strajków i napięć społecznych, a śląski przemysł znalazł się w trudnej sytuacji. Połączeniem Śląska z Polską były zainteresowane silne grupy związane z polską tradycją niepodległościową. Walka o wpływy narodowe poskutkowała m.in. trzema powstaniami śląskimi w latach od 1919 do 1921 r.

Święto 11 listopada zostało ustanowione w 1937 roku i jest dniem ustawowo wolnym od pracy. 

Autorzy:
Samuel Baron, Agnieszka Loch, Łukasz Łaskawiec, Andrzej Ochodek, Zdzisław Makles,
Piotr Pagieła, Martyna Słabikowska, Konstancja Snopczyńska, Dorota Stabik /rs/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA