Niepodległa do hymnu 2020. Akcja na Święto Niepodległości.

fot. Katarzyna Herbuś/Radio Katowice

W wielu miejscach regionu w samo południe odśpiewany zostanie hymn państwowy.

Dąbrowa Górnicza przyłącza się do akcji "Niepodległa do hymnu 2020". W samo południe na balkonie głównym Pałacu Kultury Zagłębia zespół pałacowych śpiewaków wykona Mazurka Dąbrowskiego. 

— Apelujemy do mieszkańców budynków, sąsiadujących z pałacem, aby także włączyli się do akcji i zaśpiewali hymn z okien i balkonów własnych mieszkań — mówi Olaf Otwinowski, specjalista PR pałacu. 


W Dąbrowie Górniczej obchody Święta Niepodległości są zwieńczeniem Dni Wolnościowych, które trwają od 31 października 2020 i przypominają o czasach tzw. Republiki Zagłębiowskiej 1905 roku. 

Z okazji Święta Niepodległości w Jastrzębiu Zdroju powstało wyjątkowe nagranie Mazurka Dąbrowskiego. Do śpiewania hymnu zaproszono m.in. jastrzębskich polityków, sportowców oraz uczniów. 

— To było ciekawe doświadczenie — mówi hokeista JKH GKS Jastrzębie i wielokrotny reprezentant Polski, Mateusz Bryk.


W studiu nagrań pojawili się m.in.: prezydent Anna Hetman, sportowcy Mateusz Bryk i Laura Grzyb, ks. Marcin Ratka-Matejko, z kolei refren wykonali uczniowie jastrzębskiej Szkoły Podstawowej numer 4. 

— To bardzo istotne by wszyscy pamiętali o naszej narodowej pieśni — mówi Bryk.


Premiera hymnu w wykonaniu mieszkańców Jastrzębia Zdroju zaplanowana została, wirtualnie, punktualnie o 12:00. 

Szść zespołów z powiatu bielskiego: górale beskidzcy, górale ze Śląska Cieszyńskiego, Lachy z Bestwiny oraz dzieci i młodzież licealna, wystąpi w teledysku zrealizowanym z okazji Narodowego Święta Niepodległości. 

— Bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji pod hasłem Niepodległa do hymnu — powiedziała Magdalena Więzik ze Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej. 


Teledysk pojawi się w sieci w samo południe.

Autorzy: Katarzyna Herbuś, Tadeusz Musioł, Andrzej Ochodek /rs/


Wiadomości regionalne