Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Plany rządu dotyczące cyfryzacji w 2021 roku
02.01.2021
15:36:00

Cyfrowa wersja zaświadczenia o szczepieniu przeciw COVD-19 i Karty Dużej Rodziny- to niektóre z nowości jakie pojawią się w rządowej aplikacji mObywatel w 2021 roku. Poza tym rząd zamierza między innymi znowelizować ustawę o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa i zagospodarować pasmo 700 MHz na potrzeby sieci 5G.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Marek Zagórski wyjaśniał, że wdrożenie elektronicznego zaświadczenia o zaszczepieniu na smartfony jest jednym z priorytetów i pojawi się na początku roku. „Będzie kartą wyświetlaną na ekranie, jak większość dokumentów w mObywatelu, więc zachęcamy wszystkich do pobrania i instalacji aplikacji” - powiedział Marek Zagórski. Najpóźniej do końca pierwszego kwartału 2021 roku w aplikacji mObywatel udostępniona zostanie także Karta Dużej Rodziny. "Z uwagi na inne pilne prace przesunął nam się termin wdrożenia jej cyfrowej wersji” - wyjaśnił sekretarz stanu w KPRM.
Aplikacja mObywatel działa na smartfonach z systemem operacyjnym Android lub iOS. Aby z niej korzystać wcześniej należy założyć Profil Zaufany, to narzędzie do weryfikacji naszej tożsamości w kontaktach z administracją publiczną, potocznie nazywane darmowym podpisem elektronicznym.
W tym roku rząd wdroży też rozwiązania informatyczne umożliwiające zachowanie dotychczasowych tablic rejestracyjnych przez kierowców po zakupie używanego pojazdu.

Najprawdopodobniej w styczniu zostaną przedstawione nowe warunki aukcji 5G i rozpoczną się konsultacje z operatorami telekomunikacyjnymi. Chodzi o rozdysponowanie częstotliwości z pasma C (3,4 - 3,8 GHz). Sama aukcja powinna odbyć się w połowie 2021 roku.
Minister Marek Zagórski wskazał, że rząd nadzoruje prace nad zagospodarowaniem innego pasma dla sieci piątej generacji - 700 Mhz. "Pracujemy wspólnie z operatorami telekomunikacyjnymi nad modelem portowego udostępnienia tego pasma” - mówił pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Ze względu na uwarunkowania techniczne pasmo 700 MHz jest łatwiejsze do wykorzystania w mniej dostępnych obszarach. „Jedna stacja bazowa sieci 5G w paśmie C to jest maksymalnie 500 metrów powierzchni objętej zasięgiem, w przypadku pasma 700 Mhz to są mniej więcej dwa kilometry. To jest bardzo potrzebne, żebyśmy mogli mówić o pełnym pokryciu w jakiejś perspektywie całej Polski” - powiedział Marek Zagórski. 

Rząd w ramach Krajowego Planu Odbudowy chce wykorzystać środki unijne do upowszechnienia i wykorzystania w różnych obszarach technologii 5G. Sieć 5G charakteryzuje się szybszym, stabilniejszym i działającym z mniejszym opóźnieniem połączeniem z mobilnym internetem, niż najczęściej wykorzystywany obecnie standard 4G. Technologia umożliwia też obsłużenie przez stacje bazowe znacznie większej liczby urządzeń. Dzięki tym właściwościom 5G będzie mogło być wykorzystane na przykład w medycynie do przeprowadzenia operacji na odległość, budowie pojazdów autonomicznych lub infrastrukturze miejskiej (tzw. rozwiązania z zakresu inteligentnych miast).

Projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa w styczniu trafi do prac w odpowiednich komitetach Rady Ministrów. Zakłada między innymi powołanie Operatora Sieci Strategicznych, które są niezbędne dla bezpieczeństwa państwa.

Autor: IAR /as/


 


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA