Jaka kolejność szczepień? Opublikowano rozporządzenie.

W pierwszej grupie szczepionych będą między innymi osoby w wieku 60+ z chorobami przewlekłymi. Rozporządzenie zapowiedziane w tym tygodniu przez rząd opublikowano w Dzienniku Ustaw, wchodzi w życie od 23 stycznia. 

W pierwszej grupie szczepień znalazły się osoby urodzone w 1961 roku lub później, które mają nowotwory, osoby po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, a także dializowane bądź będące w trakcie przewlekłej wentylacji mechanicznej - czyli przy pomocy respiratora. Ze szczepień na tym etapie będą mogli skorzystać także chorzy w hospicjach domowych, w placówkach całodobowej opieki nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi bądź seniorami.

Do grupy nauczycieli, którym także przysługuje szczepienie w grupie 1, dołączono pracowników placówek opiekuńczo-terapeutycznych oraz interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych.

W grupie pierwszej - zgodnie z pierwotnymi zapowiedziami rządu - mają być szczepieni także przedstawiciele służb mundurowych.

W rozporządzeniu z kwarantanny po przekroczeniu polskiej granicy zwolniono osoby, które miały negatywny wynik testu na koronawirusa przed przekroczeniem granicy, w ciągu 48 godzin od wykonania testu. Kwarantanny nie będą musieli przechodzić także członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych i sztabu szkoleniowego, którzy wracają z zawodów organizowanych przez międzynarodową federację sportową.

W nowelizacji rozporządzenia zapisano też, że dziennikarze będą mogli przebywać w hotelach w ramach wykonywania obowiązków zawodowych poza miejscem zamieszkania. Obecnie w trakcie lockdownu obowiązuje zakaz prowadzenia usług hotelarskich.

W poniedziałek (25 stycznia) koncern Pfizer ma wznowić dostawy szczepionek do UE według wcześniej zaplanowanego harmonogramu.

/iar/mm/


Wiadomości regionalne