Derby Śląska dla JKH. Jastrzębianie wygrali w Satelicie.
01.02.2021
00:05:00

Jastrzębscy hokeiści nadal są liderami PHL. Po wygranej z GKS-em Katowice mogą w spokoju szykować się do piątkowego finału Pucharu Polski.

Początek należał do gospodarzy, którzy, wykorzystując dwie kolejne przewagi, co rusz sprawdzali formę Patrika Nechvatala. Czech spisywał się jednak wybornie, dzięki czemu jastrzębski zespół przetrwał trudne chwile. Kluczowa dla losów premierowej partii okazała się 10. minuta. Wówczas to hokeiści JKH wykorzystali przewagę, a do bramki katowiczan trafił Radosław Sawicki, który wykorzystał strzał spod niebieskiej Marisa Jassa i wpakował gumę do siatki. Dwie minuty później Sawicki mógł po raz drugi wpisać się na listę strzelców, jednak tym razem zabrakło mu nieco szczęścia po fatalnym błędzie obrońców gospodarzy. Ostatecznie na pierwszą przerwę JKH GKS zjeżdżał z jednobramkowym prowadzeniem.

W drugiej odsłonie jastrzębianie poszli za ciosem. Już na początku tercji podopieczni Roberta Kalabera podwyższyli prowadzenie na 3:0. Najpierw Juraja Simbocha pokonał pozostawiony całkowicie bez opieki obrońców Dominik Paś, dobijając strzał spod bandy Kamila Wałęgi. Niebawem po raz drugi tego dnia na listę strzelców wpisał się Radosław Sawicki, który po podaniu Kamila Górnego pomknął na katowicką bramkę i mierzonym strzałem nie dał szans Słowakowi. Jastrzębianie starali się kontrolować grę, a gdy katowiczanie momentami zagrażali liderom rozgrywek to na posterunku był Nechvatal. Golkiper JKH GKS co najmniej dwukrotnie radził sobie z napastnikami z Katowic. Zatrzymał dwójkową kontrę Andrieja Stepanowa i Tomasza Kubalika, czym pokazał klasę.

W 47. minucie Martin Kasperlik podwyższył wówczas prowadzenie JKH GKS na 4:0, znajdując lukę między parkanami Simbocha. Kamil Paszek w 51. i 55. minucie znakomitymi uderzeniami pokonał Nechvatala. Na samym finiszu trzeciej tercji gospodarze zyskali szansę na zdobycie kontaktowego gola, gdy na ławkę kar powędrowali Filip Starzyński, Maris Jass i Martin Kasperlik. Na lodzie zrobiło się znacznie luźniej, ale grający we trójkę jastrzębianie bez większych kłopotów poradzili sobie z utrzymaniem wyniku.

GKS Katowice – JKH GKS Jastrzębie 2:4 (0:1, 0:2, 2:1)

0:1 - Radosław Sawicki - Dominik Paś, Māris Jass (09:01, 5/4)

0:2 - Dominik Paś - Jan Sołtys (20:58)

0:3 - Radosław Sawicki - Kamil Górny (22:26)

0:4 - Martin Kasperlík - Radosław Sawicki, Jakub Michałowski (46:18)

1:4 - Kamil Paszek - Grzegorz Pasiut, Andriej Stiepanow (50:45)

2:4 - Kamil Paszek - Grzegorz Pasiut (54:21)

Minuty karne: 12 (2 minuty kary technicznej) – 14 (2 minuty kary technicznej).

Strzały: 39-32

GKS: Šimboch – Marttinen, Franssila; Krężołek, Rohtla (4), Kuronen – Paszek, Lamin; Kubalík (2), Pasiut, Stiepanow – Kruczek, Zieliński; Michalski, Starzyński (4), Fraszko – Wanat, Nahunko, Adamus. Trener: Andriej Parfionow.

JKH GKS: Nechvátal – Bryk (2), Górny; Sawicki, Rác, Kasperlík – Ševčenko, Kostek; Urbanowicz, Hovorka, Phillips – Jass (6), Horzelski (2); Wałęga, Paś, Sołtys – Michałowski, Gimiński (2); R. Nalewajka, Wróbel, Ł. Nalewajka Trener: Róbert Kaláber.