"Od małego" - Kult świętego Walentego.

Walentynki, Bieruń i Przedszkole Nr 1 - co mają wspólnego? Bardzo      wiele! To właśnie w Bieruniu co roku, 14 lutego jest obchodzony      uroczyście ODPUST KU CZCI ŚWIĘTEGO WALENTEGO. Jemu dedykowany jest      kościółek na rozstaju dróg, którego udokumentowane istnienie sięga      1628 roku. To tutaj z początkiem XXI wieku oficjalnie ogłoszono      Świętego Walentego Patronem Miasta, wzniesiono Mu pomnik, a      pieszczotliwie nazywany Walencinkiem, drewniany, zabytkowy kościół      został wyniesiony do rangi Diecezjalnego Sanktuarium Świętego      Walentego. I tak oto w Bieruniu mamy pierwsze w Polsce Sanktuarium      Patrona zakochanych, ale przede wszystkim chorych i to także      chorych psychicznie. Te wszystkie fakty to uwieńczenie      wielowiekowej tradycji mieszkańców Bierunia i okolic. Kult      świętego Walentego to element ich tożsamości, o którą      pieczołowicie dbają i przekazują młodemu pokoleniu. O tym możecie      się Państwo przekonać w audycji ŚLADY, emitowanej w Polskim Radiu      Katowice 102,2 FM w poniedziałek 15 lutego, po godz. 19.00.       Gośćmi audycji będą Dyrektor Przedszkola Nr 1 w Bieruniu Barbara      Nieckarz, której gabinet stał się studiem radiowym, wychowawczyni      Mariola Czernik oraz pani Monika Janosz wraz z synem Michałem.      Zaprasza ks. Michał Anderko, kustosz Sanktuarium Św. Walentego w      Bieruniu.    


Magazyn religijny Radia Katowice w każdy poniedziałek 19.15

W programie prezentowane są najnowsze informacje z życia i działalności Kościoła katolickiego (powszechnego i lokalnego) i Kościołów zrzeszonych w Śląskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej oraz zapowiedzi najważniejszych wydarzeń religijnych nadchodzącego tygodnia.

Zasadniczą częścią audycji jest Temat wieczoru. W kolejne poniedziałki miesiąca prezentowane są: społeczne nauczanie Kościoła, chrześcijańskie inspiracje we współczesnej kulturze,informacje o życiu i działaniu poszczególnych parafii, zakonów, zgromadzeń ruchów i stowarzyszeń, debaty o ważnych sprawach Kościoła i regionu oraz aktywności ludzi młodych w Kościele.

W ramach audycji pojawiają się również odpowiedzi na pytania nadesłane do Redakcji.

slady@radio.katowice.pl