Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen odebrał nagrodę "Człowiek Wolności"

fot. Facebook.com

Prezes PKN Orlen odebrał nagrodę "Człowiek Wolności 2020" przyznawaną przez Tygodnik "Sieci". Daniel Obajtek dziękując za wyróżnienie powiedział, że kapitał ma narodowość i nie wpływ na wolność.

Prezes największego polskiego koncernu paliwowego powiedział, że nie ma wolności bez silnego narodowego kapitału. Dodał, że jest dumny z tej nagrody, bo "o wolność można walczyć zdrowym, polskim biznesem, który będzie konkurował i rozwijał się w kraju i regionie".

Zdaniem prezesa PKN Orlen, koncerny narodowe odgrywają ważną rolę podczas pandemii: spółki Skarbu Państwa pomagały Polakom, bo taki jest ich obowiązek. bo duże firmy w czasach trudnych muszą pomagać Polakom.

Daniel Obajtek dodał, że czas rządów Prawa i Sprawiedliwości jest czasem, który nie został stracony. Jako przykład podał zyski PKN Orlen przez pięć lat rządów koalicji PO-PSL, które wyniosły miliard 700 milionów złotych. "Przez pięć lat rządów PiS koncern zarobił 26 miliardów złotych" - podsumował uhonorowany nagrodą Tygodnika "Sieci".

Prezes PKN Orlen powoływał się także na słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który wskazywał, że aby utrwalić niepodległość, trzeba skonsolidować i zmodernizować Polskę.

Niezwykły menadżer, działacz społeczny i wielki polski patriota - tak o prezesie PKN Orlen Danielu Obajtku mówi wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Szef paliwowego koncernu został uhonorowany tytułem Człowieka Wolności tygodnika "Sieci".

Jarosław Kaczyński w rozmowie z telewizją wPolsce.pl komplementował Daniela Obajtka. "To jedna z najlepszych wiadomości, którą usłyszałem w ciągu ostatnich lat" - w ten sposób szef PiS ocenił decyzję PKN Orlen o zakupie Polska Press, wydającego wiele mediów regionalnych i lokalnych.

Wicepremier podkreślał, że ta transakcja jest pierwszym krokiem "w drugą stronę". Jak mówił, do tej pory Polska pozbawiała się mediów na rzecz kapitału zagranicznego, głównie niemieckiego. "Z ogromną stratą dla naszej suwerenności, już nie jako państwa, ale narodu. Jeżeli będziemy szli dalej tą drogą, która została rozpoczęta dzięki decyzjom prezesa Obajtka, to będziemy szli ku temu, by tę sytuację uzdrowić" - zaznaczył.

Jarosław Kaczyński mówił, że prezesa Obajtka cechują "ogromne możliwości i niezwykła determinacja". Jak dodał, szef paliwowego koncernu tworzy wokół siebie aurę, pozwalającą jednoczyć i mobilizować ludzi wokół jakiegoś celu.

"Uważam, że kapituła naprawdę świetnie wybrała, oczywiście także czytelnicy. To będzie naprawdę piękny dzień, kiedy kolejną już nagrodę, bo przecież już nagrody dostawał, otrzyma ktoś, kto naprawdę jest nadzieją, nadzieją nie naszego obozu politycznego, nie jakiejś grupy partykularnej, tylko po prostu Polski. Wszystkich Polaków, którzy chcą dobra naszego narodu" - powiedział Jarosław Kaczyński w nagraniu wyemitowanym podczas gali zorganizowanej w formule on-line.

Tytuł Człowieka Wolności tygodnika "Sieci" przyznano po raz ósmy. W poprzednich latach wyróżnieniem uhonorowano między innymi prezydenta Andrzeja Dudę, premiera Mateusza Morawiecki oraz poetę i eseistę Jarosława Marka Rymkiewicza.

/iar/mm/