Pedofile wśród duchownych. Zawiadomienie do prokuratury.

Państwowa Komisji ds. Pedofilii skierowała do prokuratury zawiadomienie ws. czterech duchownych, którzy mieli nie poinformować organów ścigania o molestowaniu dzieci przez podległe im osoby. 

Trzech z nich to hierarchowie diecezji bielsko-żywieckiej: Tadeusz Rakoczy, Roman Pindel i Piotr Greger. 

Diecezja bielsko-żywiecka poinformowała, że o tych działaniach dowiedziała się z mediów. Równocześnie w stosownym komunikacie podano, że bielska kuria zgodnie z obowiązującym od 2017 roku prawem przekazała organom ścigania wszelkie informacje dotyczące znanych jej przypadków molestowania, zarówno aktualne, jak i zgłaszane w przeszłości. 

"Dostrzegając wielki dramat oraz ból, jaki przeżywają osoby pokrzywdzone, mając na uwadze ich prawo do sprawiedliwości oraz kierując się dobrem, także dzieci i młodzieży, uważamy współdziałanie z państwowymi organami ścigania za jedną z głównych zasad skutecznego zwalczania wykorzystania seksualnego małoletnich" – podano w komunikacie. 

Osoby, które spotkały się z niewłaściwym zachowaniem ze strony duchownych mogą kontaktować się z Delegatem ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, do którego numer telefonu kuria udostępnia na swojej stronie internetowej.

Autor: Jarosław Krajewski /rs/