Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Nowe zakażenia koronawirusem. Zmarła czeska pacjentka.
16.03.2021
10:49:00

Potwierdzono 14.396 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. 

Najwięcej w województwie mazowieckim. Tuż za nim znajduje się nasz region. W śląskim patogen potwierdzono 1.716 razy.

Z danych resortu zdrowia wynika, że ostatniej doby z powodu COVID-19 zmarło 79 pacjentów, natomiast z powodu chorób współistniejących nie żyją 293 zakażone osoby. W województwie śląskim zmarło 62 mieszkańców, 5 z nich chorowało wyłącznie na COVID-19. 

Wśród ofiar jest także czeska pacjentka, która od 9 marca z ciężkim przebiegiem COVID-19 leczona była w Raciborzu w ramach polsko-czeskiej umowy o pomocy w przypadku przepełnionych szpitali w Republice Czeskiej. 


W poniedziałek potwierdzono w Czechach w sumie 10.511 pozytywnych przypadków a liczba pacjentów covidowych wynosi 8.939.

Od poniedziałku w całej Polsce wyzdrowiało 13.560 osób. 

— Tylko dzięki szczepieniom powrócimy do normalności — mówił na antenie Radia Katowice ordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii szpitala nr 1 w Bytomiu profesor Jerzy Jaroszewicz.

Jego zdaniem wzrost liczby zachorowań to konsekwencja powrotu dzieci do szkół, nie przestrzegania noszenia masek i zachowywania dystansu społecznego oraz mutacji wirusa.

—  Szczepienia to nasza jedyna broń w walce z pandemią — mówił profesor Jaroszewicz.


Każda metoda leczenia wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań, ale nigdy to ryzyko nie przeważa korzyści. 

— Dotyczy to również szczepionki firmy AstraZeneca — dodał gość poranka.


Zdaniem profesora Jaroszewicza, jeśli Polacy będą się szczepić, za rok pandemia będzie już w zdecydowanym odwrocie. 

Lek z i immunoglobuliny z osocza ozdrowieńców, którą wyprodukował Biomed Lublin może być szansą na walkę z COVID-19. Kilka dni temu preparat podano pierwszej osobie z województwa śląskiego. To pacjent Szpitala Specjalistycznego Nr 1 w Bytomiu. Jak mówił w Radiu Katowice profesor Jerzy Jaroszewicz, przed lekarzami jednak długa droga. 


Badania kliniczne obejmują blisko pół tysiąca pacjentów w kraju. Po zakończeniu badań nad efektami terapii będzie mogła rozpocząć się procedura dopuszczenia specyfiku do powszechnego użytku. W sumie firma Biomed wyprodukowała ponad 3 tysiące ampułek leku ze 150 litrów osocza ozdrowieńców. 

Prawdopodobnie już jutro przedstawiona zostanie koncepcja tak zwanych paszportów covidowych. Zapowiedział to unijny komisarz do spraw sprawiedliwości Didier Reynders. Dokumenty lub pliki elektroniczne zawierać mają informacje o przebytym zakażeniu lub wyniku testu oraz szczepieniu. Jak mówi wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia, poseł PiS Bolesław Piecha, problemem mogą być krajowe bazy danych chorych i zaszczepionych.


Zdaniem posła Lewicy, lekarza Zdzisława Wolskiego, tak zwane paszporty covidowe powinny być zabezpieczone przez możliwością podrobienia. 


Komisja Europejska chciałaby zakończyć dyskusję z Parlamentem Europejskim i Radą Europejską przed latem, żeby "mieć wiążący instrument dla 27 państw członkowskich na temat zestawu danych", które należy umieścić w dokumencie. 

Autorzy: Szymon Brandys, Agnieszka Loch, Piotr Pagieła /rs/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA