Dodatkowe zasady bezpieczeństwa przez dwa tygodnie

fot. KPRM / Twitter

Od najbliższej soboty, przez dwa tygodnie będą obowiązywały dodatkowe zasady bezpieczeństwa.- Niestety ewolucja wirusa i pojawienie się mutacji brytyjskiej działa nie tylko w kierunku większej zakażalności, ale też większej liczby hospitalizacji - mówi minister Adam Niedzielski.

Oznacza to, że wielkopowierzchniowe, detaliczne sklepy meblowe i budowlane zostaną zamknięte, w placówkach handlowych wielkopowierzchniowych wprowadzona zostanie zmniejszona dopuszczalna liczba klientów na każde 100 m2. Podobnie zmniejszona zostanie dopuszczalna liczba osób w miejscach kultu religijnego. Do 9 kwietnia zamknięte będą zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne. Zamknięte zostaną przedszkola i żłobki. Będą działać tylko w zakresie opieki nad dziećmi personelu medycznego i porządkowego. Nowe obostrzenia zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dodatkowe środki ostrożności będą obowiązywały od 27 marca do 9 kwietnia: 

  • Zamknięte wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni pow. 2 tys. m2 - dotyczy to handlu detalicznego.
  • Zamknięte galerie i centra handlowe oraz wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane.
  • Zamknięte żłobki i przedszkola z wyjątkiem opieki nad dziećmi personelu medycznego i przedstawicieli służb mundurowych.
  • Zamknięte salony urody w całej Polsce. 
  • W placówkach handlowych i innych punktach takich jak np. poczta, będziemy stosowali bardziej rygorystyczne zasady dla sklepów pow. 100 m2 - 1 os./20m2.
  • Miejsca kultu religijnego - 1 os. / 20 m2, przy dodatkowych zasadach takich jak dystans, dezynfekcja, maseczka.
  • Ograniczona działalność obiektów sportowych wyłącznie do sportu zawodowego.


Minister powiedział, że w najbliższych dwóch tygodniach możemy spodziewać się kolejnych wzrostów zachorowań i wzrostu liczby osób hospitalizowanych. Dodał, że różna jest sytuacja w regionach. Wskazał na Śląsk, gdzie szybko był największy dobowy przyrost zachorowań. Minister powiedział, że w przypadku tego regionu można spodziewać się specjalnych rozwiązań w walce z epidemią. Adam Niedzielski podkreślił, że najszybciej polepsza się sytuacja w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie tempo zachorowań spadło dzięki wprowadzeniu obostrzeń regionalnych. Podobnie stało się w województwie pomorskim.

Minister poinformował, że do tej pory udało się uruchomić 27 szpitali tymczasowych i dodać 8 tysięcy łóżek "covidowych". Wcześniej premier Mateusz Morawiecki mówił, że zbliżamy się do granicy wydolności służby zdrowia i musimy zrobić wszystko, by uniknąć dojścia do niej. Zaznaczył, że problemem nie są braki sprzętowe, a liczba personelu medycznego. Zaznaczył, że dobrą wiadomością jest, dzięki szczepieniom w służbie zdrowia, ograniczone występowanie zachorowań na COVID-19 wśród medyków. Premier zaapelował do opozycji, by działała solidarnie z rządem w obliczu epidemii.

Autor: IAR /as/