Ostatni akord sezonu dla Geigera. W Planicy Stoch obronił 3. miejsce w Pucharze Świata.
28.03.2021
12:17:00

Kamil Stoch zajął 20. miejsce podczas ostatnich zawodów tego sezonu w Planicy. Polak obronił 3. pozycję w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W tym sezonie równych sobie nie miał Halvor Egner Granerud.

W ekspresowym tempie toczyły się dzisiaj wydarzenia na Letalnicy. Najpierw, wczesnym porankiem rozegrano konkurs drużynowy. Później, jeszcze przed południem, zawodnicy rywalizowali indywidualnie. W konkursie pojawiło się 6 Polaków.

Polscy skoczkowie chcieli poprawić sobie humory po przed momentem zakończonym konkursem drużynowym, w którym zajęli dopiero 6. miejsce. Pierwszy na belce pojawił się Klemens Murańka. Jak się później okazało, jego skok na odległość 200,5 metra dał mu awans. O miejsce w finałowej serii nie mógł się martwić Kamil Stoch po próbie na 216,5 metra

Jeszcze dalej skoczył Andrzej Stękała. 219 metrów rewelacyjnego w tym sezonie skoczka było przyzwoitym rezultatem. Identyczną odległość zanotował Dawid Kubacki. Jakub Wolny uzyskał 212 metrów. Ostatnim z Biało-Czerwonych był Piotr Żyła. Wiślanin poszybował na odległość 226,5 metra, co było najlepszym wynikiem ze wszystkich Polaków.

Pierwsza seria stała na niezwykle wysokim poziomie. Gdy w Planicy w końcu przestało wiać, zawodnicy zaczęli lądować daleko. Bor Pavlovcić skoczył 249,5 metra. Michael Hayboeck pofrunął 245 metrów, a Ryoyu Kobayashi 242 metry. Japończyk prowadził po pierwszej serii.

29. Klemens Murańka (200,5)

Drugą serię fatalnie rozpoczął Murańka. Jego 189 metrów nie jest powodem do dumy. Wolny spisał się już lepiej skacząc 216,5 metra. Gorzej poszło Stochowi. Skoczkowi z Zębu zmierzono 206,5 metra. Względem pierwszej serii poprawił się za to Stękała, który skoczył 222 metry. Kubacki wylądował 6 metrów bliżej.

Fenomenalnym skokiem na odległość 230,5 metra sezon zakończył Żyła, który zajął ostatecznie 13. miejsce. Stękała był 15., a miejsce w pierwszej 20-tce wywalczyli jeszcze Kubacki, który był 18. i Stoch, który zakończył konkurs na 20. pozycji. 26. miejsce zajął Wolny, a 29. był Murańka. Konkurs wygrał Karl Geiger, przed Kobayashim i Markusem Eisenbichlerem. Zwycięzca ostatniego konkursu sezonu, wygrał też klasyfikację generalną Puchar Świata w Lotach i turniej "Planica 7".

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata już wcześniej triumf zapewnił sobie Halvor Egner Granerud. Na drugim miejscu uplasował się Markus Eisenbichler, a podium uzupełnił Kamil Stoch. To był najlepszy sezon Pucharu Świata w historii polskich skoków narciarskich pod względem liczby zawodników, którzy punktowali w ostatnich miesiącach. Zapunktowało aż 11 zawodników.

Wysoko w klsyfikacji generalnej znaleźli się również Piotr Żyła i Dawid Kubacki, którzy zajęli na koniec sezon kolejno 7. i 8. miejsce.