Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań także w Czechach

W Polsce rozpoczął się 1 kwietnia, a u naszych południowych sąsiadów kilka dni wcześniej. Od soboty 27 marca Czesi spisują się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. 

To duże wydarzenie także dla Polaków z Zaolzia, którzy deklarują swoją polską narodowość. Spełnić swój ustawowy obowiązek można w szybki i łatwy sposób – na stronie internetowej www.scitani.cz dostępny jest elektroniczny formularz. Choć po uruchomieniu zaliczył on falstart i Czeski Urząd Statystyczny przez kilka godzin rozwiązywał awarię systemu, to teraz wszystko działa już płynnie a wersja online to najlepsze rozwiązanie w czasie pandemii – wyjaśnia prezes tego urzędu Marek Rojiczek.


Dodajmy, że Narodowy Spis Powszechny dotyczy także obcokrajowców przebywających w Czechach, czyli np. emigrantów z Polski, którzy posiadają pozwolenie na pobyt tymczasowy lub stały. Formularz elektroniczny dostępny jest także w języku polskim, a możliwość rejestracji online z powodu sobotniej usterki została wydłużona do 11 maja. Osoby, które nie zapiszą się w internecie, mają obowiązek w okresie od 17 kwietnia do 11 maja wypełnić i oddać papierowy arkusz spisowy. 

Wyniki czeskiego spisu powinny być znane w 2022 roku. Co nam powiedzą o polskiej mniejszości w Czechach? 


Autor: Szymon Brandys /as/


Wiadomości regionalne