MZ: po świętach zacznie działać program rehabilitacji pocovidowej

W przyszłym tygodniu uruchomiony zostanie program rehabilitacji pocovidowej - informuje Ministerstwo Zdrowia. Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski podpisał dwa rozporządzenia w tej sprawie.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że rozporządzenia dotyczą dwóch rodzajów rehabilitacji: rehabilitacji stacjonarnej, która będzie odbywała się w uzdrowiskach i ośrodkach rehabilitacyjnych, oraz rehabilitacji ambulatoryjnej i domowej. Proces rehabilitacji będzie trwał od dwóch do szczęściu tygodni. Program jest adresowany do osób, które po ustąpieniu COVID-19, mają problemy z przemęczeniem i oddychaniem oraz odczuwają duszności. Wojciech Andrusiewicz powiedział, że zapewne zostanie wprowadzone kryterium kwalifikacji do programu, które będzie wynosiło sześć miesięcy od ustania choroby. Wskazał, że zdaniem ekspertów po tym czasie trudno jest rehabilitować pacjentów. „Dlatego chcemy jak najszybciej uruchomić ten program i jak największą grupę pacjentów do niego zakwalifikować” - powiedział rzecznik resortu zdrowia.

Szczegóły programu przygotuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Będzie się można z nimi zapoznać na stronie Funduszu po świętach wielkanocnych.


Autor: IAR /as/