MZ: Obostrzenia zostają przedłużone

fot. KPRM / Twitter

Po posiedzeniu Rządowego Sztabu Zarządzania Kryzysowego w związku z pandemią koronawirusa minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o przedłużeniu obostrzeń w całym kraju. Do 18 kwietnia zamknięte będą szkoły, przedszkola i żłobki.

"Choć od kilku dni odnotowujemy mniejszą liczbę zakażeń, to sytuacja w szpitalach wciąż jest bardzo trudna. Każdego dnia przybywają pacjenci wymagający hospitalizacji, a także pomocy respiratorów. Dlatego przedłużamy obowiązujące obostrzenia do 18 kwietnia" - czytamy na stornie rządowej. 

Nadal będą obowiązywały ograniczenia i zakazy, które wprowadzono przed Wielkanocą:

  • Ograniczenie liczby wiernych w kościołach do 1 os. na 20 m kw.;
  • Ograniczenie liczby klientów w placówkach handlowych do 1 os. na 15 m kw. (w sklepach do 100 m kw.) lub 1 os. na 20 m kw. (w sklepach pow. 100 m kw.);
  • Zamknięte centra handlowe (z wyjątkiem sklepów spożywczych, drogerii, aptek, placówek pocztowych etc.), wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane;
  • Zamknięte zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i salony urody;
  • Przedszkola i żłobki zamknięte (z wyjątkiem opieki nad dziećmi medyków i służb porządkowych);
  • Działalność obiektów sportowych ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego.

Zdalna nauka będzie przedłużona o kolejny tydzień. Minister Adam Niedzielski zaznaczył jednak, że otwarcie szkół i przedszkoli to priorytetowe kierunki luzowania obostrzeń: "Pierwsze kroki, jakie będziemy wykonywali przywracając normalność, to będą właśnie powroty do przedszkoli i powroty do klas 1-3. Mam nadzieję, że jeszcze w kwietniu przedszkola i klasy 1-3 wrócą do nauczania. Przedszkola w trybie zwykłym, a klasy 1-3 co najmniej w trybie hybrydowym" - mówił w trakcie konferencji prasowej szef resortu zdrowia. Ministerstwo Edukacji i Nauki na razie nie zmienia terminów matur i egzaminów ósmoklasisty. Matury rozpoczną się 4 maja, a egzaminy na zakończenie szkoły podstawowej - 25 maja.

W trakcie weekendu majowego obostrzenia także pozostaną - poinformował minister zdrowia. Zaznaczył, że obserwowana będzie liczba nowych zakażeń po świętach i sytuacja w szpitalach.

Autor: IAR /as/