Premier: do 17 maja planujemy włączać do rejestracji nowe roczniki

Do 17 maja rząd planuje otwierać rejestracje na szczepienia przeciwko COVID-19 dla kolejnych roczników - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Codziennie dostęp do rejestracji uzyska nowy rocznik.

Szef rządu dodał, że otwarcie rejestracji dla wszystkich chętnych jest uzależnione od dostaw szczepionki, ale nie wykluczył takiej możliwości. "Jeżeli tępo dostaw przewyższy tempo zapisów na szczepienia, to będziemy mogli przyspieszyć proces rejestracji" - powiedział. Ocenił, że proces rejestracji jest dobrze skorelowany z dostawami. Dodał, że jeżeli dostawy wzrosną, to być może uda się włączyć do rejestracji więcej roczników. "Na ten moment chcemy, żeby zapisy na szczepienia były nadal skorelowane z wiekiem pacjentów" - wskazał. Przypomniał, że COVID-19 jest najgroźniejszy dla osób starszych i dlatego - jaka zaznaczył - szczepienia według wieku to najlepsza metoda do czasu zwiększenia dostaw.

System rejestracji rocznikami został uruchomiony 12 kwietnia. Początkowo ta zasada miała obowiązywać przez dwa tygodnie, do 24 kwietnia. W tym czasie zapisywać się mogą osoby urodzone w latach 1962-1973.

Autor: IAR /as/