Rocznica urodzin Wojciecha Korfantego. Obchody i wystawa.

Mija 148 lat od urodzin Wojciecha Korfantego. 

Polityk, działacz narodowy, Górnoślązak. Walczył o przyłączenie Śląska do Polski. 

— Wojciech Korfanty stanął na czele III powstania śląskiego, doskonale zaplanowanej akcji zbrojnej — podkreśla profesor Grzegorz Bębnik z katowickiego IPN-u. 


Życie prywatne Wojciecha Korfantego wciąż pozostaje dużą niewiadomą. 

— Wiemy o nim tylko tyle, ile sam chciał nam powiedzieć — dodaje profesor Bębnik.


— Z jednej strony dowódca powstania śląskiego, oddany sprawie polskiej, z drugiej ojciec czworga dzieci, a potem kochający dziadek — wspominała na antenie Radia Katowice wnuczka Maria Rupp.


Wojciech Korfanty w odrodzonej Polsce był posłem na Sejm. Miał także zostać premierem. Jego kandydaturę zablokował jednak naczelnik państwa Józef Piłsudski. W 1935 roku w obawie przed represjami udał się na emigrację do Czechosłowacji. W kwietniu 1939 roku wrócił do Polski, został aresztowany, trafił na Pawiak. Tam ciężko zachorował. 

Wojciech Korfanty zmarł 17 sierpnia 1939 roku. W jego pogrzebie w Katowicach uczestniczyło około 5 tysięcy osób. Został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu przy ulicy Francuskiej. 

Kwiaty na grobie oraz pod pomnikiem wielkiego Ślązaka złożyli przedstawiciele regionu, władz województwa oraz rodziny. 

— Bez Wojciecha Korfantego Górny Śląsk mógłby nie należeć do Polski — mówi wnuk Bronisław Korfanty.


— Wojciech Korfanty był wielkim Polakiem, wielkim Ślązakiem i wielkim Europejczykiem — mówi marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.


W rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego, przy jego pomniku na Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach otwarto wystawę "Powstania śląskie 1919-1921”. 

— Ekspozycja zawiera plansze z dużymi, pięknymi zdjęciami i krótkimi tekstami — mówi autorka Aleksandra Korol-Chudy z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.


— Wystawa będzie prezentowana w niemal wszystkich miastach wojewódzkich w kraju — mówi dyrektor katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Andrzej Sznajder.


Od środy wystawa zostanie zaprezentowana również na katowickim Rynku.

Zapraszamy do wysluchania podcastu o Wojciech Korfantym jakiego nie znamy.Autorzy: Ewelina Kosałka-Passia, Agnieszka Loch /rs/