28 kwietnia rusza rejestracja na szczepienia osób między 30. a 39. rokiem życia

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że 28 kwietnia zostanie uruchomiona rejestrację na szczepienia dla osób między 30. a 39. rokiem życia. 

Chodzi o grupę, która między styczniem, a marcem zgłosiła za pośrednictwem Internetu gotowość do zaszczepienia się. "Takich osób jest nieco ponad 400 tysięcy. I te osoby przez to, że zgłosiły się wcześniej będą miały priorytetową możliwość zarejestrowania się na szczepienie" - mówi Michał Dworczyk. "Od poniedziałku rząd chce przyspieszyć zapisy na szczepienia przeciwko koronawirusowi. Od 9 maja rejestracja ma być już możliwa dla wszystkich chętnych" - poinformował pełnomocnik rządu do spraw akcji szczepień.

Od poniedziałku, 26. kwietnia, każdego dnia rejestracja będzie otwierana dla dwóch kolejnych roczników - zaczynając od 1974 i 1975. Kolejne przyspieszenie planowane jest w dniach 7, 8 i 9 maja - wtedy zapisywać będą się mogły już po trzy roczniki, w tym, ostatniego dnia, rocznik 2003 - czyli najmłodszy, który może się zaszczepić.

Dodatkowo, ułatwione zostaną wcześniejsze zapisy dla młodych osób, w sytuacji, gdyby w jakimś miejscu szczepionki miały się zmarnować. Michał Dworczyk przekazał też istotną informację dla tych, którzy między styczniem a marcem zapisali się na listę osób oczekujących na szczepienie: dla nich rząd przygotował dwa wcześniejsze terminy na rejestracje. Dla osób w wieku od 30. do 39. roku życia będzie to środa 28 kwietnia, dla osób w wieku od 18. do 29. roku życia ten termin to 4 maja.

W środę, 21 kwietnia, rząd ma przekazać informacje w sprawie tego co dalej z obostrzeniami, związanymi z pandemią. Wcześniej na ten temat będzie obradował Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.


Autor: IAR /as/