Nowe zakażenia koronawirusem. Coraz więcej punktów szczepień.

Potwierdzono 13.926 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. 

To najnowsze dane ministerstwa zdrowia. Najwięcej, bo 2.573 osoby pozytywny wynik testu uzyskały w Śląskiem. Tuż za naszym regionem jest mazowieckie i wielkopolskie. Z powodu COVID-19 ostatniej doby zmarło 201 osób, natomiast z powodu współistnienia z innymi schorzeniami nie żyje 539 zakażonych. W województwie śląskim zmarło 126 mieszkańców. 

W całym kraju drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło do tej pory ponad 2 miliony 341 tysięcy Polaków. 

Kilkaset osób zaszczepiło się przeciw COVID-19 w ciągu dwóch pierwszych dni działania punktu powszechnych szczepień w Bielsku-Białej. Jak mówił w Radiu Katowice prezydent tego miasta, Jarosław Klimaszewski, pomysł, by taki punkt powstał zrodził się już jesienią ubiegłego roku. 


Jak dodał Klimaszewski punt jest gotowy szczepić więcej osób niż 500, tak, jak dzieje się to teraz. 


Pilotażowe Punkty Szczepień Powszechnych rozpoczęły działanie w poniedziałek. Jest ich 16.

Tymczasem poprawia się sytuacja w Szpitalu Tymczasowym w Katowicach zorganizowanym w Centrum Kongresowym przy Spodku, gdzie maleje liczba zajętych łóżek i używanych respiratorów. Przed tygodniem przebywało tam ponad trzystu pacjentów z ostrym przebiegiem zakażenia koronawirusem. Teraz jest ich nieco ponad stu. Tendencję spadku hospitalizacji potwierdza dr Paweł Mieszczański, lekarz naczelny Szpitala MSW w Katowicach, któremu podlega Szpital Tymczasowy. 


Dr Paweł Mieszczański uważa, że spadek liczby hospitalizacji "covidowych pacjentów" napawa optymizmem, ale też podkreśla, że pandemia jest nieprzewidywalna. Szpital Tymczasowy w Katowicach poza hospitalizacją prowadzi też szczepienia zgodnie z harmonogramem szczepień dla odpowiednich grup wiekowych.

Autorzy: Agnieszka Loch, Wojciech Pacula, Piotr Pagieła /rs/