Rozpoczęły się egzaminy maturalne

Tradycyjnie po majówce maturzyści zaczynają egzaminy – pandemia nie zakłóciła tym razem terminów. 

271 tysięcy tegorocznych maturzystów napisze egzamin dojrzałości. To drugi taki egzamin w realiach pandemii koronawirusa.

Szkoły są dobrze przygotowane w zakresie epidemiologicznym, bo mają doświadczenie z zeszłego roku i gotowe procedury. 

— Matur nie pokrzyżują także trwające szczepienia nauczycieli, choć trzeba było zorganizować więcej komisji — mówi dyrektor liceum imienia Mikołaja Kopernika w Katowicach Witold Terlecki. 


Dyrektor katowickiego Kopernika uważa, że młodzież szybko dostosowała się do trybu pracy zdalnej i samodzielnej, i uczniowie nie powinni mieć problemów ani obaw. 

— Mówienie, że to stracony rocznik jest niesprawiedliwe i nieuzasadnione — mówi dyrektor Terlecki. 


Na początek tradycyjnie matura z języka polskiego, w środę matematyka, potem język obcy. Egzamin dojrzałości rozpoczął się punktualnie o godzinie 9:00. Tegoroczny maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym. 

Na chwilę przed przystąpieniem do jednego z ważniejszych w życiu sprawdzianów częstochowscy maturzyści nie kryją strachu i otwarcie przyznają, że wynika to głównie z tego, że musieli przygotowywać się zdalnie. 


— Dyrektorzy musieli zapewnić uczniom odpowiednie warunki do zdawania egzaminu w oparciu o wytyczne sanitarne — mówi Rafał Piotrowski, naczelnik wydziału edukacji częstochowskiego magistratu. 


Jak zadeklarowała Śląska Kurator Oświaty, szkoły są dobrze przygotowane do jego przeprowadzenia. Placówki wyposażone są w środki do dezynfekcji, nauczyciele są zaszczepieni więc w tym zakresie, jak podkreśliła poranny gość Radia Katowice, wszystko powinno odbyć się bez problemu. 

— Egzaminy w tym roku są nieco łatwiejsze — dodała Urszula Bauer. 


W tym roku, w obliczu pandemii i przez konieczność prowadzenia edukacji zdalnej, egzaminy maturalne będą przeprowadzone na podstawie wymagań ogłoszonych w grudniu minionego roku, a nie określonych w podstawie programowej. Egzaminy obowiązkowe są jedynie pisemne, część ustna jest dla chętnych, którzy np. potrzebują takich wyników podczas rekrutacji na studia. 

Autorzy: Joana Opas, Piotr Pagieła, Martyna Słabikowska, Agnieszka Tatarczyk /rs/