Katowicki Spodek kończy 50 lat

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Katowicki Spodek kończy 50 lat. Hala widowiskowo-sportowa została otwarta 8 maja 1971 roku, po blisko 7 latach budowy. W otwarciu uczestniczył m.in. Jerzy Ziętek. 

W dniu otwarcia Spodka - na trybunie honorowej w hali zasiedli zaproszeni goście oraz ówczesny I sekretarz PZPR Edward Gierek, przewodniczący Rady Państwa Józef Cyrankiewicz i premier rządu – Piotr Jaroszewicz, przemawiał gospodarz i pomysłodawca budowy – generał Jerzy Ziętek. Przed publicznością wystąpił Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", a zaśpiewały: Anna German i Ewa Decówna. Po zakończeniu uroczystości, zdemontowano dodatkową trybunę i w kolejnych miesiącach dokończono budowę hali, instalując miedzy innymi system mrożenia lodowiska.

Z  okazji półwiecza, przez cały dzień w najsłynniejszej śląskiej hali widowiskowej zaplanowano mnóstwo atrakcji. Wszystko będzie można oglądać online. - Będzie powrót do przeszłości i wybiegnięcie w przyszłość - mówi rzeczniczka Spodka Marta Stach.

Studio Spodek można oglądać na profilu społecznościowym hali. Z okazji urodzin na stronie internetowej Spodka pojawiło się także 50 ciekawostek o hali. Filmoteka Śląska w Katowicach ogłosiła specjalną akcję zbierania filmów, w których pojawia się ten najbardziej rozpoznawalny obiekt miasta. Filmy ze "Spodkiem" można przynosić do siedziby Filmoteki, do końca maja.

Spodek to też jeden z najważniejszych punktów na muzycznej mapie kraju. To właśnie w hali widowiskowo-sportowej od 50 lat odbywają się koncerty światowej sławy artystów. Dzisiaj, wspomnieniom o tych wydarzeniach towarzyszą często liczne anegdoty, niektóre obrosły już w miejskie legendy, jak np. pamiętny koncert Erica Claptona z 1979 roku, ten, który się nie odbył. W Spodku odbył się też pierwszy w Polsce koncert zespołu Metallica, The Cure, czy Alice in Chains. Na katowickiej scenie występowała także Tina Turner, Leonard Cohen, Deep Purple i wiele gwiazd rodzimej sceny, m.in. Hey i Lady Pank. 


Autor: Ewelina Kosałka-Passia /as/