20. finał konkursu młodych talentów Bielskiej Zadymki Jazzowej w Radiu Katowice. Transmisja.

Bielska Zadymka Jazzowa to od 1999 roku stały punkt w kalendarzu melomanów. W tym roku w nowej, odwróconej formule i w nowym terminie.

W sobotę, 8 maja 2021 r. w Sali koncertowej im. Jerzego Haralda w Radiu Katowice zostanie rozstrzygnięty konkurs 23. Bielskiej Zadymki, decyzją jury pod przewodnictwem Jana Ptaszyna Wróblewskiego, do finału dostały się trzy składy:

    • JAH Trio - akustyczne trio jazzowe, powstałe w 2014 roku. Zespół, w swojej twórczości wykorzystuje elementy muzyki swingowej, groove’u oraz szeroko pojętej improwizacji. Podczas występów na żywo prezentują autorskie kompozycje lidera - Jana Jareckiego - oraz interpretacje standardów jazzowych.


    • Joaquin Martines Sosa - klarnecista z Kuby, który na koncie ma już liczne nagrody w konkursach dla instrumentalistów jazzowych. Występował m.in. na International Jazz Festival w Dubaju oraz w Sala Galileo Galilei w Madrycie. Uczył się w Conservatorio Amadeo Roldan w Hawanie.


    • Michał Kaczmarczyk Trio - autorski projekt gitarzysty jazzowego, kompozytora, muzyka sesyjnego, laureata wielu nagród na prestiżowych festiwalach jazzowych w Polsce. Michał Kaczmarczyk jest absolwentem gitary jazzowej na Akademii Muzycznej w Katowicach i w Poznaniu.W czasie koncertów formacji usłyszeć można kompozycje lidera osadzone w stylistyce modern jazzu oraz standardy jazzowe.


Po raz pierwszy od 20 lat finalistów wspólnej inicjatywy Zadymki i Radia Katowice poznamy miesiąc przed festiwalem. W ramach nagrody, poza nagraniem albumu, który będzie miał premierę podczas 23. Zadymki Jazzowej, muzycy otrzymają do dyspozycji nagrania finałowych koncertów zarejestrowane w Studiu koncertowym Radia Katowice, które od tego roku jest współorganizatorem festiwalu. 

Przygotowania finałowego koncertu można śledzić na www.radio.katowcie.pl oraz w mediach społecznościowych i na antenie Radia Katowice. Wyniki poznamy w sobotę 8 maja br. po zakończeniu wszystkich występów,  dostępnych live od godziny 16:00 na stornie www.radio.katowice.pl oraz kanale YT Radio Katowice.


23. Zadymka Jazzowa to także zmiany w formule festiwalu. Wszystkie koncerty odbędą się między 23 a 27 czerwca 2021 r. na świeżym powietrzu. Jak zaznaczają organizatorzy, “nowa, wymuszona warunkami pandemii formuła festiwalu powinna podnieść bezpieczeństwo jego uczestników, a równocześnie umożliwić otwarty, bezpłatny dostęp mieszkańców Bielska-Białej i przebywających w nim turystów do części zadymkowych koncertów i imprez towarzyszących.”.

Ogłoszenie wyników 20. finału konkursu młodych talentów Bielskiej Zadymki Jazzowej.

Skład jury: Jan Ptaszyn Wróblewski - przewodniczący, Piotr Wojtasik, Andrzej Zieliński - Program II PR, Paweł Tomaszewski, Grzegorz Zmuda, Andrzej Herman - sekretarz.


Autor: Aleksandra Siążnik /as/Radiowe Wydarzenia