Majowy harmonogram łagodzenia obostrzeń

fot. MZGOVPL

W Polsce spada liczba zakażeń COVID-19, a także maleje liczba osób przebywających w szpitalach. Wobec takiej sytuacji rząd już wcześniej podjął decyzję o powolnym łagodzeniu obostrzeń i odmrażaniu gospodarki. Zobaczmy, co się zmieni od 15 maja?

15 maja 2021 (sobota) 

Przede wszystkim od soboty zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Obowiązek zakrywania nosa i ust nadal będzie wymagany w pomieszczeniach zamkniętych: w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze. 

W transporcie zbiorowym dostępne będzie 100% liczby miejsc siedzących lub 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy zachowaniu 50% miejsc siedzących niezajętych.

Od soboty otwarta zostanie również gastronomia zewnętrza. Zjedzenie posiłku w ogródkach gastronomicznych będzie możliwe przy zachowaniu dystansu między stolikami. Zajęty może być co drugi stolik, a odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

W najbliższy weekend będzie można wybrać się do kina, teatru, opery czy filharmonii. W obiektach tych będzie obowiązywało 50% obłożenie. Z zachowaniem reżimu sanitarnego otwarte zostaną również domy i ośrodki kultury, a także działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury na otwartym powietrzu.

Od 15 maja duże zmiany nastąpią też w edukacji. Do szkół podstawowych i średnich powróci nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych i 1-4 szkół średnich. Placówki szkolne będą musiały przestrzegać reżimu sanitarnego, m.in. wietrzenie sal na przerwach, dezynfekcja placówek w weekendy.

Jeśli chodzi o sport, to od najbliższej soboty obiekty sportowe na świeżym powietrzu będą mogły przyjąć 25% publiczności. Oznacza to, że ostatnia kolejka PKO BP Ekstraklasy zostanie rozegrana z udziałem kibiców. W zajęciach i wydarzeniach sportowych poza obiektami sportowymi będzie obowiązywał limit 150 osób

21 maja 2021 (piątek)

Od piątku, 21 maja zostaną otwarte kina, teatry, opery i filharmonie, przy 50% obłożeniu. W ośrodkach kultury będzie obowiązywał reżim sanitarny, m.in. dystans, dezynfekcja rąk, maseczki. Uczestnicy nie będą mogli spożywać napojów i posiłków. Z zachowaniem reżimu sanitarnego wznowią działalność również domu i ośrodki kultury, świetlice oraz działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury w pomieszczeniach. Otwarte zostaną również parki rozrywki na świeżym powietrzu, przy obłożeniu 50%.

Kolejne luzowanie obostrzeń nastąpi w piątek 28 maja. To wtedy uruchomiona zostanie gastronomia wewnętrzna, czyli po prostu w środku lokalu. Restauratorzy będą musieli przestrzegać maksymalnie 50% obłożenia. W lokalu będą musieli zwracać uwagę na dystans między stolikami. Zajęty może być co drugi stolik, a odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

28 maja 2021 (piątek)

Od 28 maja będzie można też organizować imprezy okolicznościowe, takie jak wesela i komunie, w lokalu. Udział w imprezie będzie możliwy dla 50 osób, ale jak zaznacza ministerstwo zdrowia, do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.

Od 28 maja wiele zmieni się w sprawie wydarzeń sportowych. Kryte obiekty sportowe oraz baseny będą już otwarte dla wszystkich, z uwzględnieniem 50% obłożenia obiektu. To dotyczy również wydarzeń sportowych z udziałem publiczności. Na trybunach będzie można zajmować co drugie miejsce. Natomiast w zajęciach i wydarzeniach poza obiektami sportowymi będzie mogło brać udział maksymalnie 250 osób.

Od tego dnia ruszą też siłownie, kluby fitness i solaria, w reżimie sanitarnym i limitem 1 osoby na 15m2.

29 maja 2021 (sobota) 

Od 29 maja do zajęć stacjonarnych powrócą wszyscy uczniowie. Szkoły nadal będą musiały wietrzyć sale na przerwach, a w weekendy dezynfekować placówki.

Przypomnijmy, że już teraz możemy korzystać z obiektów sportowych na świeżym powietrzu przy zachowaniu limitu 50 osób. Obiekty kryte są dostępne dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży przy maksymalnie 50% obłożeniu. W reżimie sanitarnym otworzyły się galerie sztuki i muzea, z limitem 1 osoby na 15 m2. Klienci wrócili do galerii handlowych i sklepów budowlanych, a goście mogą skorzystać z usług hoteli, przy 50% obłożeniu, bez otwartej strefy restauracyjnej, wellness&spa. 

Można również zorganizować spotkania lub uroczystości na zewnątrz dla 25 osób. Do limitu osób w imprezach okolicznościowych nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.

Autor: Piotr Muszalski/pm/gov.pl