Reportaż: My z Tymczasowego

fot. Wojciech Pacula/Radio Katowice

Przed nami reporterski zapis wyrytej w pamięci "prawdy czasu". W odniesieniu do doświadczeń z frontu walki z pandemią koronawirusa - sformułowanie to nie wydaje się wcale zbyt mocne. Mocnych sformułowań zresztą w tym dokumencie radiowym nie zabraknie. Bohaterowie nagrania mają w swym życiorysie - w różnym charakterze -pobyt w Tymczasowym Szpitalu Covidowym w Katowicach.

Przypomnijmy, szpital zorganizowano w Centrum Kongresowym przy Spodku. Oficjalnie funkcjonował od 1-ego grudnia ubiegłego roku. Przedwczoraj placówkę opuścili ostatni pacjenci, a od wczoraj trwa demontaż i wywożenie sprzętu oraz aparatury medycznej. Do końca czerwca działać będzie jeszcze w hali kongresowej od ulicy Olimpijskiej Punkt Szczepień. 

Na przełomie marca i kwietnia - w jednym czasie w Szpitalu Tymczasowym w Katowicach zajętych było ponad trzysta łóżek Covidowych w ciągu doby - w końcu maja już tylko kilkanaście. Liczby, zestawienia statystyczne są ważne, ważniejsze jest jednak to co zapamiętali Ci z Tymczasowego... i my także.

Reportaż Wojciecha Paculi, przy współpracy Jadwigi Wożnikowskiej. Realizacja dżwiękowa Grzegorz Woś.


 


Reporterzy Polskiego Radia Katowice, którzy codziennie są najbliżej mieszkańców naszego regionu, zapraszają na popołudniowy cykl reportaży. Materiały prezentowane są od poniedziałku do czwartku, punktualnie o 17.35 w popołudniowym paśmie Infostrada. Serdecznie zapraszamy.