Nowe zakażenia koronawirusem. Trwają szczepienia.

73 nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdziło Ministerstwo Zdrowia w ciągu ostatniej doby. 

Najwięcej zakażeń, 9, było z województwa lubelskiego a o 1 mniej, czyli 8 potwierdzono w województwie śląskim. Z kolei u 6 pacjentów patogen wykryto w województwie małopolskim. Ani jednego przypadku nie potwierdzono natomiast w lubuskiem. Dwa zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 

Odnotowano 1 zgon w ciągu ostatnich 24 godzin. Osoba, która zmarła, oprócz zakażenia koronawirusem miała dodatkowe choroby. 

W pełni zaszczepionych jest już w Polsce ponad 11 milionów ludzi.

W Polsce chętniej się szczepią kobiety, a najwięcej iniekcji wykonano wśród osób między 61. a 70. rokiem życia. 

Coraz częściej organizowane są mobilne punkty szczepień, do których można się zgłaszać bez rejestracji. W ostatnich dniach w Śląskiem przeciw COVID-19 właśnie w taki sposób można było się zaszczepić na przykład w Ustroniu czy tez przy Stadionie Śląskim.

W weekend dotarły do Polski kolejne szczepionki Moderny. W poniedziałek spodziewana jest dostawa preparatów koncernu Pfizer/BioNTech. Jak mówi szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznej Michał Kuczmierwowski, już od lipca, dostawy szczepionek będą mniejsze. Według ostatnich doniesień naukowych, dostępne na rynku szczepionki przeciw COVID-19 są skuteczne na nowe mutacje koronawirusa. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podkreśla, że szczepienie to jedyna metoda zapobiegająca ciężkiemu przebiegowi choroby. 

W przyszłym miesiącu Europejska Agencja Leków ogłosi decyzję w sprawie stosowania szczepionek Moderny u młodzieży od 12 do 17 lat.

Autorzy: Łukasz Łaskawiec, Joanna Opas /rs/