23. Bielska Zadymka Jazzowa. Koncert Finałowy. Transmisja.

Gospodarzem "Gali Polskiego Jazzu" będzie obchodzący w tym roku 80. urodziny Włodzimierz Nahorny. To jeden z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych artystów polskiego jazzu, który dał się poznać publiczności jako znakomity saksofonista, flecista, pianista, kompozytor, aranżer i bandleader. Nie stronił  także od współpracy z artystami estrady i rocka – piosenki Nahornego, Jej portret i Tango z różą w zębach, otrzymały pierwsze nagrody na festiwalach w Opolu w 1972 i 1973 r.; od 1969 r. występował i nagrywał z grupą Breakout. Komponował dla filmu i teatru. Podczas koncertu zaprezentuje przekrój swojej twórczości. Towarzyszyć mu będą oprócz stałego tria i sextetu zaproszone wokalistki i wokaliści. Gośćmi jubilata będą wybitni wokaliści: Beata Przybytek, Wojciech Myrczek i Stanisław Soyka. 


Zadymka oprócz prezentacji gwiazd jazzu, od początku stara się inicjować współpracę młodych muzyków i wspierać ich rozwój. Od 20 lat organizuje konkurs, którego nagrodą jest wydanie i promocja debiutanckiej płyty. Lider zespołu, który zwyciężył tegoroczny Konkurs nie jest Polakiem, ale z naszym krajem wiąże swoją muzyczną przyszłość. Kubański saksofonista i klarnecista JOAQUIN SOSA podczas zadymkowej Gali zaprezentuje materiał z debiutanckiej płyty, którą jako nagrodę w Konkursie wydało Radio Katowice – współorganizator Festiwalu.


Przed rozpoczciem Gali finałowej 23. Bielskiej Zadymki Jazzowej z artystami rozmawiała Ola Siążnik. Z Włodzimierzem Nahornym o polskim jazzie:

Ze Stanisławem Soyką o tym, co w muzyce jest najważniejsze, emocje, czy technika:
Radiowe Wydarzenia