Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Rusza Industriada. Święto Szlaku Zabytków Techniki.
11.09.2021
16:20:00

fot. Kamil Jasek/Radio Katowice

Ponad 380 wydarzeń w 25 miejscowościach województwa śląskiego – tak wygląda program tegorocznej Industriady. 

Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego odbywa się w całym regionie. Na mieszkańców czekają pokazy, koncerty czy zwiedzanie najciekawszych obiektów poprzemysłowych. W tym roku Industriada gości w 26 miejscowościach w całym regonie od Częstochowy po Racibórz. Obiekty biorące udział w święcie związane są z górnictwem, hutnictwem, koleją, włókiennictwem i innymi gałęziami przemysłu. Każdy z nich ma osobny program a wydarzenia w wielu miejscach trwają do późnych godzin wieczornych Jak mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, w wydarzeniu bierze udział ponad 30 różnych obiektów.


— Zaplanowano wiele atrakcji — dodaje marszałek.


— W tym roku Industriada odbywa się także w Pszowie, gdzie goście mogą zwiedzać dawną kopalnię Anna — mówi Marek Hawel, dyrektor pszowskiego ośrodka kultury.

Jak mówi Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które koordynuje Industriadę, hasło tegorocznej edycji "Technika. to Was zaskoczy!" nawiązuje do korzeni. Wszystkie bowiem obiekty biorące udział w Industriadzie, to obiekty o przeznaczeniu technicznym. 

Cały program można znaleźć na stronie www.industriada.pl.

W ramach wydarzenia bogaty program przygotowało Muzeum Śląskie w Katowicach, które zaprasza do odwiedzenia pracowni konserwatorskiej i digitalizacji, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. Za wrażenia słuchowe odpowiedzialna będzie Górnicza Orkiestra Dęta Katowice-Kleofas. Na gości czekają także spacery industrialne, warsztaty czy zwiedzanie szybu wieży szybu Warszawa II. 

Tegoroczny motyw przewodni wydarzenia "Technika. To Was zaskoczy!” będzie przewijał się w tematyce oprowadzań, warsztatów oraz prezentacji projektu rewitalizacji łaźni Gwarek, którego realizację Muzeum Śląskie rozpoczęło z początkiem roku. W zorganizowanych wydarzeniach główną rolę odegra światło naturalne, słoneczne oraz to wytwarzane sztucznie. Organizatorzy pokażą, jak wykorzystuje się je w pracy muzealnika, jak i w sztuce. 

Jednym z ciekawszych miejsc jest Kopalnia Ćwiczebna Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, gdzie można nie tylko wczuć się w pracę górnika, lecz także zapoznać z obiektami militarnymi. Jak mówi Sebastian Kosakowski, koordynator Industriady w muzeum dla zwiedzających przygotowano nowe eksponaty. 


W ramach 12. edycji Święta Szlaku Zabytków Techniki będzie można poznać Górnośląskie Koleje Wąskotorowe. Industriada w parowozowni przy ulicy Reja rozpoczyna się o 10:00 i potrwa do wieczora. Na tych, którzy uwzględnili Bytom na swojej liście punktów do zwiedzenia czekają przejazdy pociągiem, warsztaty i wystawy. Uczestnicy wycieczki z przewodnikiem, który przeprowadzi chętnych przez kanał rewizyjny pod lokomotywą, dowiedzą się, jak zbudowana jest lokomotywa i co kryje w swych stalowych wnętrzach. Organizatorzy oferują ponadto przejazdy drezyną ręczną oraz wystawę maszyn używanych podczas remontów torów kolei wąskotorowej. 

Swoje bramy otwarło także Muzeum Energetyki w Łaziskach, jedyna tego rodzaju, tak duża placówka w Polsce. Podczas spotkania z uczestnikami Industriady odbywają się pokazy naukowe, koncerty i warsztaty. Można zwiedzić muzeum, które w swych zbiorach posiada tysiące eksponatów, w tym działającą po dziś dzień żarówkę Edisona. 

— Na ciekawych czeka pociąg do techniki, programowanie klocków, eksperymenty z ciekłym azotem czy podglądanie gwiazd — wymienia przewodnik Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych, Zygmunt Skrzypczyk. 


Podczas Industriady w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych odwiedzający dowiedzą się, czy prąd pachnie, z czego ptaki potrafią zbudować swoje gniazda, czy skąd w szampanie biorą się bąbelki.

Do obiektów można bezpłatnie dojechać transportem zbiorowym. Bezpłatne przejazdy zapewniają Koleje Śląskie i Zarząd Transportu Metropolitalnego.

Stara Fabryka, czyli oddział bielskiego Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej w ramach Industriady zaprasza dziś nie tylko na zwiedzanie swojej kolekcji maszyn i historii bielskiego przemysłu.

— Dla dzieci przygotowano warsztaty artystyczne, dla miłośników sztuki wystawę malarstwa, a miłośnicy historii mogą przed fabryką obejrzeć kolekcję fotogramów pokazujących fragmenty miasta wyburzone na początku lat 70-tych — mówi kierownik Starej Fabryki, historyk Piotr Kenig.


Cała kolekcja Fabryki wraz z wystawą jest dziś do obejrzenia bezpłatnie. Muzeum czynne będzie do godziny 20.00.

Impreza odbywa się już po raz dwunasty. 

Autorzy: Kamil Jasek, Joanna Opas, Piotr Pagieła, Jadwiga Woźnikowska, Jarosław Krajewski /rs/pg/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA