Prestiżowa nagroda literacka dla opowieści o Górnym Śląsku

fot. okładka

Nagroda Literacka NIKE 2021 dla Zbigniewa Rokity za książkę "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku" – intymny, poruszający i zaskakujący w treści reportaż. 

Autor przyznaje, że przez znaczną część życia swoją śląskość wypierał, uważając ją za coś wstydliwego. Znakomity styl Rokity przyniósł mu również NIKE Czytelników, a książka doczekała się już teatralnej adaptacji, w reżyserii Roberta Talarczyka. Spektakl na jej podstawie zatytułowany "Nikaj" można oglądać w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. 

Zbigniew Rokita jest dziennikarzem. Publikował między innymi w "Tygodniku Powszechnym", "Polityce", "Dzienniku Gazecie Prawnej" i "Nowej Europie Wschodniej". Oprócz nagrodzonej właśnie NIKE opowieści o Górnym Śląsku napisał książki: "Rzeczpospolita atlantycka", "Na końcu języka" oraz "Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium". 

Nagroda Literacka NIKE jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem dla pisarza w Polsce. Przyznaje ją jury złożone ze znawców literatury, którzy w tym roku obradowali pod przewodnictwem Ingi Iwasiów. Warto przypomnieć, że to nie pierwsza Nike dla autora z naszego regionu. W przeszłości nagrodę otrzymali między innymi: Wojciech Kuczok za książkę "Gnój" i Jerzy Pilch za "Pod Mocnym Aniołem". 

Autor: Ewa Ciesielska /rs/


Wiadomości kulturalne