Oratorium na Jasnej Górze. Prawykonanie

W jasnogórskiej Bazylice odbędzie się prawykonanie oratorium "Jak Ojciec i Syn" do muzyki Włodzimierza Krawczyńskiego z tekstem Tadeusza Szymy. 

Wykonawcami będą chór i orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk” pod batutą Zygmunta Magiery. Autorem opracowania na orkiestrę jest Tomasz Chmiel. 

Koncert organizowany jest przez częstochowskie Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater w związku z beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego i 43. rocznicą wyboru św. Jana Pawła II na papieża. Honorowy patronat nad koncertem objęli: abp Wacław Depo metropolita częstochowski i o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wstęp jest wolny. 

Utwór "Jak Ojciec i Syn" dedykowany jest dwóm Wielkim Polakom: bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i św. Janowi Pawłowi II. Kompozytor Włodzimierz Krawczyński, jak i autor słów Tadeusz Szyma, to twórcy, których utwory były już wykonywane w Bazylice. Utwór Grzegorza Majki do słów Tadeusza Szymy wykonany w listopadzie 2019 r., poświęcony bł. ks. Jerzemu Popiełuszce nagrodzony został Feniksem 2020, a Tadeusz Szyma Feniksem Specjalnym 2020.

Autor: Zdzisław Makles /rs/