Kolejne zatrzymania sprawie nielegalnego składowania odpadów

fot. Policja Częstochowa

Częstochowscy policjanci zatrzymali kolejne osoby w sprawie nielegalnego składowania odpadów niebezpiecznych. To sześciu mężczyzn z województw: śląskiego i dolnośląskiego w wieku od 47 do 53 lat, którzy podejrzani są o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej.

Zarzuca im się, że w ubiegłym roku zwieźli, a następnie porzucili 2 tysiące ton odpadów niebezpiecznych w Skarbimierzu – Osiedle. Na podstawie zabezpieczonych próbek biegli stwierdzili, że były tam przechowywane odpady stanowiące poważne zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka. Kolejne tysiąc ton przetransportowali i porzucili na terenie Kędzierzyna – Koźla. Trafiły tam substancje, które z uwagi na swoje właściwości fizyko-chemiczne bezpośrednio zagrażały życiu i zdrowiu wielu osób. 

Podejrzani zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Grozi im 8 lat więzienia. To część sprawy prowadzonej przez policjantów z częstochowskiego wydziału gospodarczego, którzy wpadli na trop 14 nielegalnych składowisk niebezpiecznych odpadów na terenie kilku województw. 

Do tej pory w sprawie zatrzymano 36 osób.

Autor: Krzysztof Słabikowski/pm/