Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Kończy się Tydzień Kultury Beskidzkiej
03.08.2014
16:43:00

fot. mat. pras. TKB

Dziś kończy się 51. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Na estradach w Wiśle, Żywcu, Suchej Beskidzkiej, Makowie Podhalańskim oraz Szczyrku, od minionej soboty wystąpiło ponad 100 zespołów z około 30 państw świata.

— Tydzień Kultury Beskidzkiej to nie tylko folklor — uważa Leszek Miłoszewski, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego TKB.


Publiczność rzeczywiście to potwierdza. 


W ostatnim dniu święta folkloru, w Wiśle w amfiteatrze wystąpią zespoły Tkocze, Czantoria, Mały Śląsk, Pilsko, Wisła oraz grupy z Armenii i Meksyku. Od piątku natomiast, w Jabłonkowie w Czechach, trwa Gorolski Święto. Dziś, w samo południe, rozpocznie się tradycyjny korowód – pochód przez miasto polskich zespołów i wozów alegorycznych, a do nocy w Lasku Miejskim potrwa program artystyczny i imprezy towarzyszące. Także w ramach TKB w Ujsołach trwają Wawrzyńcowe Hudy czyli cykl imprez związanych z tradycją palenia na górskich halach hud-wysokich, czyli stosów drewna. 

Równolegle z TKB, w Żywcu trwał 45. Festiwal Folkloru Górali Polskich. Pierwszą nagrodę, Złote Żywieckie Serce, otrzymał zespół Oldrzychowice z Zaolzia. Z kolei zespół Grojcowianie (na zdjeciu) z Wieprza zdobył Grand Prix 25. jubileuszowych Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, które również zakończyły się w Żywcu, jako jedna z imprez kończącego się Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Grojcowianie kultywują tradycje górali żywieckich od 1995 roku. Regularnie występują na estradach TKB i zdobywali nagrody oraz wyróżnienia, zarówno na Festiwalu Folkloru Górali Polskich, jak i w Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych. W tym roku podczas prezentacji konkursowej w Żywcu przedstawili widowisko pt. „Po odpuście”. 16 zespołów z 13 krajów oceniało międzynarodowe jury, które doceniło także zespoły z Czech, Węgier, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Hiszpanii i Bułgarii.

Na zakończenie Tygodnia Kultury Beskidzkiej przygotowano też wielkie otwarcie nowej atrakcji. Wszyscy turyści, którzy wybiorą się do odnowionego Parku Kopczyńskiego w centrum Wisły, spotkają tam utopca, śpiącego rycerza, złotogłowca czy beboka.

— Udało się tam zrealizować pomysł alei rzeźb przedstawiających postacie z podań i legend Śląska Cieszyńskiego — mówi dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury, Maria Bujok.


Aleję Podań i Legend stworzyła grupa pasjonatów z Wisły, aby uchronić przekazy i podania regionalne przed zapomnieniem i komercjalizacją. Otwarcie przed ostatnimi koncertami TKB w amfiteatrze.

Autor: Andrzej Ochodek


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA