Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy w Wisle

fot. Marek Borawski/KPRP

W Wiśle trwają rozmowy Prezydenta RP z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Tematem rozmów jest sytuacja bezpieczeństwa w regionie i groźba agresji rosyjskiej. Wsparcie Ukrainy to obecnie jeden z priorytetów polityki międzynarodowej Andrzeja Dudy – podkreśla szef BBNu Paweł Soloch.

Przywódcy mają omówić ostatnie wydarzenia na forach międzynarodowych, w tym NATO oraz OBWE, w której Polska sprawuje obecnie roczne przewodnictwo. 

"Polska wspiera Ukrainę, bardzo jasno mówi, że nie będzie zgody na agresywną politykę Rosji i sprzeciwia się ustępstwom w tej sprawie" – mówił w Wiśle szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. – Uważamy, że Ukraina zasługuje na pełen poparcie świata zachodniego, sojuszników z NATO – podkreślił. 

Jakub Kumoch poinformował że rozmowy w Wiśle potrwają dziś do bardzo późna i będą kontynuowane w piątek. – Chcemy, by była pełna, jasna koordynacja działań między naszymi państwam – podkreślił szef BPM. 

Jak zapowiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, Prezydenci będą rozmawiać także o ewentualnych formach wsparcia, jakiego Polska oraz cały Sojusz będą mogły udzielić Ukrainie, zarówno w wymiarze politycznym, jak i materialnym. – Wiemy, że niektóre państwa deklarują już gotowość do dostarczenia na Ukrainę sprzętu i uzbrojenia defensywnego – zaznaczył Paweł Soloch. 

Autor: Ł.Kałuża/prezydent.pl


Wiadomości regionalne