UEFA zwoła nadzwyczajne posiedzenie. Kibice i eksperci domagają się sankcji ze strony sportowych związków.

fot. UEFA

Unia Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) zwołała na piątek nadzwyczajne posiedzenie Komitetu Wykonawczego w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. 

UEFA przeniesie tegoroczny finał Ligi Mistrzów z Sankt Petersburga w związku z inwazją Rosji na Ukrainę - informuje Reuters powołując się na swoje źródło.

 Prezydent UEFA Aleksander Ceferin zwołał nadzwyczajne posiedzenie Komitetu Wykonawczego na piątek rano i oczekuje się, że zgodzi się na przeniesienie finału. Finał Ligi Mistrzów, pokazowy mecz w europejskiej piłce klubowej, miał się odbyć na stadionie Zenit Sankt Petersburg 28 maja. 

Stadion jest znany jako Stadion Gazpromu. Rosyjska państwowa firma energetyczna sponsoruje również Ligę Mistrzów UEFA i rozgrywki reprezentacji UEFA Euro 2024. "Śledząc ewolucję sytuacji między Rosją a Ukrainą w ciągu ostatnich 24 godzin prezydent UEFA zdecydował o zwołaniu nadzwyczajnego posiedzenia Komitetu Wykonawczego na piątek" - przekazała UEFA w oświadczeniu.

"Wszystkie dzisiejsze mecze zostaną rozegrane zgodnie z planem" - dodano w komunikacie. Z prośbą o zmianę miejsca rozegrania meczu finałowego i zaprzestanie rozważania rosyjskich miast jako gospodarzy międzynarodowych rozgrywek piłkarskich do UEFA zwróciła się grupa europosłów.

Ponadto grupa europarlamentarzystów skierowała list do Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA), w którym domaga się zmiany miejsca finału Ligi Mistrzów, który ma odbyć się 28 maja w Petersburgu, a także rezygnacji z rozgrywania innych spotkań w rosyjskich miastach. 

Jednym z inicjatorów wniosku jest były reprezentant Polski, a obecnie europoseł Tomasz Frankowski.

"Wzywamy do zaprzestania postrzegania Sankt Petersburga i innych rosyjskich miast jako miejsc międzynarodowych rozgrywek piłkarskich oraz do podjęcia jako pierwszego i bardzo pilnego kroku w postaci wyboru innego miejsca na finał Ligi Mistrzów 28 maja 2022 oku" - napisano w liście.

Zaapelowano także o zwołanie pilnego posiedzenia Komitetu Wykonawczego federacji w celu omówienia m.in. zakończenia współpracy z Gazpromem jako sponsorem UEFA oraz o rozważenie sankcji wobec rosyjskich urzędników, którzy są współwinni łamania prawa międzynarodowego.

Zanim dojdzie do finału Ligi Mistrzów, Rosja ma zagrać z Polską w półfinale baraży o awans do mistrzostw świata w Katarze. To spotkanie zaplanowano na 24 marca w Moskwie.

Ukraińska ekstraklasa piłkarska zawiesiła rozgrywki - poinformowano w komunikacie ligi. Zmagania miały zostać wznowione po przerwie zimowej 25 lutego. Rozgrywki zawieszono w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Dziewiętnasta seria gier miała rozpocząć się w piątek i potrwać do poniedziałku. Na sobotę zaplanowany był mecz Dynama Kijów z Inhułciem Petrowe. Piłkarzem pierwszej z tych drużyn jest obrońca reprezentacji Polski Tomasz Kędziora.


/IAR/pm/pg/


Wiadomości sportowe