Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej w regionie
10.04.2022
09:32:00

fot. Zdzisław Makles/Radio Katowice

Mija 12. rocznica katastrofy smoleńskiej. 

W Częstochowie przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty na grobie Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego, który zginął w katastrofie a następnie na Placu Katyńskim oddali hołd Ofiarom. Ryszard Stefaniak, wiceprezydent Częstochowy podkreśla, że każda rocznica katastrofy przypomina postać Janusza Kochanowskiego. 

#audio1

Ewa Kochanowska, żona Rzecznika Praw Obywatelskich w wypowiedzi dla Radia Katowice zauważyła, że mimo upływu 12 lat od tamtego zdarzenia przeżycia są ciągle intensywne. 

#audio2

W sobotę na Jasnej Górze władze państwowe i samorządowe złożyły kwiaty przed epitafium smoleńskim i wzięły udział w mszy świętej. Epitafium Smoleńskie stoi na wprost wyjścia z Kaplicy Matki Bożej. Płaskorzeźba upamiętnia 96 ofiar katastrofy i przedstawia las nawiązujący do mogił Polaków w Smoleńsku, Kozielsku, Starobielsku, Miednoje i Katyniu.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach poinformowało o uruchomieniu w niedzielę syren alarmowych. We wszystkich gminach województwa śląskiego przez trzy minuty "emitowany będzie sygnał »odwołanie alarmu« – ciągły dźwięk syreny". Procedurę alarmowania uruchamiać będą poszczególne jednostki samorządu terytorialnego, zależnie od sposobu organizacji systemu w danej lokalizacji" – głosi komunikat. 

Niektóre samorządy jednak, w tym częstochowski miejski i powiatowy kłobucki, nie włączyły syren twierdząc, że mogłoby to spowodować niepotrzebny niepokój wśród mieszkańców oraz obywateli Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Częstochowie i Kłobucku. Również w Katowicach nie zawyły syreny alarmowe. Test systemu a zarazem upamiętnienie katastrofy smoleńskiej odbyć miał się o godzinie 8:41 w całym kraju. Władze niektórych miast, m.in. Chorzowa, Bytomia, Świętochłowic, Rybnika czy Dąbrowy Górniczej, sprzeciwiły się tej decyzji argumentując, że niespodziewany sygnał byłby traumą dla tysięcy Ukraińców. Jak napisał w mediach społecznościowych prezydent Katowic Marcin Krupa, miasto pamięta o ofiarach katastrofy. Straciliśmy wtedy jako naród wielkich Polaków. Ich cześć uczczona została dziś minutą ciszy. 

Od kilku lat 10 kwietnia odbywają się tzw. treningi sprawności syren wykorzystywanych w systemie ostrzegania ludności w sytuacjach kryzysowych, np. wykrycia skażenia. To jednocześnie upamiętnienie katastrofy smoleńskiej, dlatego system jest uruchamiany o godz. 8.41. O tej godzinie rozbił się samolot, którym na uroczystości w Katyniu leciała polska delegacja. 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem zginęło 96 osób. 

Autorzy: Kamil Jasek Zdzisław Makles /rs/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA