Sosnowieckie Dni Muzyki

W ramach Festiwalu Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej, w sali widowiskowo-koncertowej MUZA, pokazany zostanie film dokumentalny "Szema Israel".

Jego bohaterem jest wybitny artysta plastyk Jakub Zim, urodzony w 1920 roku w Sosnowcu. Razem z rodziną mieszkał przy ulicy Targowej, w żydowskiej dzielnicy miasta. Studiował malarstwo i grafikę, ale wybuch II wojny światowej zmusił go do przerwania edukacji. Jego rodzice i starszy brat zginęli w Oświęcimiu. On trafił do żydowskiego obozu pracy. Wraz z młodszym bratem przeżyli tragiczny Marsz Śmierci do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie, gdzie doczekali wyzwolenia w kwietniu 1944 roku. Po wojnie wyjechali do Palestyny. Zim stworzył wizerunek izraelskich banknotów, projektował znaczki pocztowe i pamiątkowe medale. Reminiscencje Holocaustu można znaleźć w jego dziełach malarskich. 

"Szema Israel" zabiera widzów w filmową, historyczną podróż. Jakub Zim odwiedza miejsca swojej młodości i opowiada o przedwojennym życiu społeczności żydowskiej oraz jej tragicznych losach podczas okupacji.

Początek projekcji w sosnowieckiej Muzie o godzinie 19:00.


Autor: Marlena Barasińska /WKPodobne artykuły