Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Inwazja Rosji na Ukrainę. Najważniejsze fakty. Piątek, 29.04.2022. [AKTUALIZACJA]
29.04.2022
20:20:00

Inwazja Rosji na Ukrainę. Przedstawiamy najświeższe oraz najważniejsze fakty i wydarzenia.

[21:00] Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej bada incydent do jakiego doszło na południu Ukrainy. Nad jedną z elektrowni atomowych miał przelecieć rosyjski pocisk. Przedstawiciele Agencji podkreślają, że takie zdarzenie mogło mieć tragiczne skutki.

Do incydentu miało dojść w połowie kwietnia, ale dopiero w ostatnich godzinach Ukraina zgłosiła sprawę do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Według informacji władz w Kijowie, nad znajdującą się w rejonie miasta Jużnoukrajinśk przeleciał rosyjski pocisk.

Specjaliści z Agencji rozpoczęli dochodzenie w tej sprawie. Szef organizacji Rafael Grossi mówił podczas wizyty w Kijowie, że zdarzenie było bardzo niebezpieczne. Gdyby bowiem pocisk zboczył z trasy przelotu i uderzył w elektrownię, mogłoby dojść do potężnego wybuchu o ogromnie szkodliwych skutkach.

W marcu rosyjscy żołnierze przejęli elektrownię atomową w Czernobylu. Kontrola nad kompleksem wróciła już w ukraińskie ręce. W innej elektrowni w Enerhodarze rosyjskie wojska ostrzelały budynki techniczne i tym samym spowodowały ogromne zagrożenie wybuchem. 

[16:45] Ukraina planuje na dzisiaj ewakuację cywilów z oblężonego Mariupola. Poinformowało o tym biuro ukraińskiego prezydenta. Chodzi o osoby, które chronią się teraz w podziemiach huty Azowstal. Szczegóły planowanej operacji nie są na razie znane. Biuro prezydenta Zełeńskiego poinformowało jedynie, że dzisiaj dojdzie do próby wywiezienia około tysiąca cywilów, chroniących się w podziemiach hutniczego kombinatu. Prócz cywilów, jest tam też co najmniej kilkuset żołnierzy, którzy bronią się przed rosyjskimi atakami. Azowstal to ostatni bastion obrony Mariupola.
Wcześniej pomoc w przeprowadzeniu ewakuacji cywilów obiecał w czasie wizyty w Kijowie szef ONZ Antonio Guterres. Mariupol jest bombardowany przez Rosjan od dwóch miesięcy. Części cywilów udało się uciec, ale według strony ukraińskiej, tysiące osób zostały przymusowo wywiezione do Rosji. Ostatnie próby ewakuacji cywilów z Mariupola nie powiodły się.

Dziennikarska ukraińskiego Radia Swoboda zginęła we wczorajszym ostrzale Kijowa. O śmierci Wiry Hyrycz poinformowała jej redakcja na stronie internetowej. Wira Hyrycz miała 55 lat. Pracowała w Radiu Swoboda od czterech lat. Wcześniej była zatrudniona w jednej z ukraińskich stacji telewizyjnych. Jest 22 dziennikarzem, który zginął w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Siedmioro z nich straciło życie podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Zabita wczoraj Wira Hyrycz zginęła w swoim mieszkaniu.

[11:00] Ukraińskie władze poinformowały, że we wczorajszym ostrzale Kijowa zginęła jedna osoba. Rosyjskie rakiety spadły na miasto, gdy gościł w nim sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Pociski trafiły w osiedle mieszkaniowe w rejonie szewczenkowskim. Mer Kijowa Witalij Kliczko przekazał, że ciało ofiary odnaleźli dziś pracujący na miejscu ratownicy.

[10:00] W 65. dobie rosyjskiej wojny na Ukrainie ukraińska armia odpiera ataki wroga na wschodzie i południu kraju. W wyniku ataków Rosjan wciąż giną cywile. Od początku wojny zginęło ponad 200 dzieci. Trudna sytuacja panuje w oblężonej fabryce Azowstal w Mariupolu.

W Donbasie trwają ataki m.in na Siewierodnonieck, Lisiczańsk, Hirskie, Popasną. Trwają też walki o Orichowe. Rosjanie kontynuują intensywne ataki i bombardowania zakładów metalurgicznych w Mariupolu. Wczoraj bomba zniszczyła tam szpital polowy, w którym znajdowało się kilkuset rannych - przede wszystkim żołnierzy broniących obiektu. W Charkowie i obwodzie charkowskim 5 osób zginęło a 11 zostało rannych w wyniku ostrzałów obiektów cywilnych. Rosjanie dokonywali tam ostrzałów miast Derhaczi i Czuhujew. Najgorętszym punktem w obwodzie pozostaje miasto Izium.

W ciągu ponad 2 miesięcy, czyli od początku obecnej agresji na Ukrainę, Rosjanie wystrzelili w kierunku Ukrainy ponad 1900 rakiet. Takie są dane przekazane przez Pentagon. Większość z nich trafiła w rejon Mariupola i innych terenów na wschodzie Ukrainy. Według najnowszych danych ukraińskiej prokuratury do tej pory w wyniku rosyjskich działań wojennych prowadzonych na Ukrainie zginęło 219 dzieci, a 398 zostało rannych. 

[07:30] Rosjanie nadal blokują zakłady Azowstal w Mariupolu i atakują pozycje ukraińskiego wojska w obwodzie charkowskim. Sztab generalny ukraińskiej armii informuje, że rosyjscy okupanci kontynuują ofensywę w celu uzyskania pełnej kontroli nad obwodami donieckim i ługańskim oraz utrzymania korytarza lądowego z okupowanym Krymem. 

Wczoraj ukraińscy żołnierze zestrzelili piętnaście celów powietrznych: jeden samolot, pięć pocisków manewrujących i dziewięć bezzałogowych statków powietrznych. W okolicach Doniecka armia Putina ostrzeliwuje ukraińskie miejscowości z artylerii, moździerzy i granatników o napędzie rakietowym, by zapobiec przegrupowaniu ukraińskich wojsk. W obwodach donieckim i ługańskim w ciągu ostatnich 24 godzin odparto dziewięć ataków wroga, zniszczono sześć czołgów, jeden system artylerii, dwanaście pojazdów opancerzonych, jeden samochód i jedno działo przeciwlotnicze.

[06:30] Ukrainiec, który wrócił do kraju po wymianie jeńców, opowiedział, że Rosjanie traktują deportowanych jak zwierzęta i torturują ich. W przeciwieństwie do ukraińskiej, armia Federacji Rosyjskiej oprócz żołnierzy bierze do niewoli cywilów. Wolontariusz Czerwonego Krzyża Wołodymyr Chropun został zatrzymany w obwodzie kijowskim, następnie przewieziony na Białoruś, do Rosji, na anektowany Krym i przez okupowaną część obwodu zaporoskiego linię frontu do miejsca wymiany jeńców. 

"Uderzano nas karabinami, pięściami i nogami. Zawiązano mi oczy i związano ręce. [Rosjanie] używali paralizatorów i nieustannie prosili o informacje o wojsku. Byliśmy upokarzani, zmuszani do klęczenia i przyjmowania niewygodnych pozycji. Kiedy patrzyliśmy oprawcom w oczy, byliśmy bici. Traktowano nas jak zwierzęta. Czasami trudno było uwierzyć, że to wszystko się dzieje. Czuliśmy się, jakby przeniesiono nas do XVI wieku". Osoby, które dobrowolnie opuściły Ukrainę, w Rosji są kierowane na Syberię. Jeńcy wojenni, w tym dwóch obywateli Wielkiej Brytanii i kilku członków OBWE, są torturowani.

[06:00] Kreml rozważa scenariusz utworzenia na ukraińskich terenach okupowanych przez rosyjskie siły pseudorepubliki o nazwie "Południowa Ruś" . W dokumencie zatytułowanym "Manifest Południoworuskiej Rady Ludowej" napisano, że po obaleniu "prezydenta wybranego zgodnie z prawem" w 2014 roku ukraińskie państwo "utraciło legitymację w granicach Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej". Autorzy dokumentu zaznaczyli, że tak zwana "Południowa Ruś" jest spadkobierczynią Rusi Kijowsko-Nowogrodzkiej, tak zwanej "Nowej Rosji Katarzyny Wielkiej", ZSRR i "Siczy Zaporoskiej Tarasa Bulby", który w rzeczywistości jest fikcyjną postacią stworzoną przez Mikołaja Gogola. Prawosławie nazywa się w manifeście podstawą kultury i tożsamości, a język ukraiński - dialektem. Dokument został stworzony prawdopodobnie 16 kwietnia Przez Romana Romanowa - wiceprezesa Centralnego Komitetu Wykonawczego Partii "Jedyna Rosja". Manifest nie określa, na jakim ukraińskim terytorium planowane jest utworzenie tzw. "Południowej Rusi".

/iar/rs/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA