Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Dziś Święto Konstytucji 3 maja. Obchody w regionie
03.05.2022
09:21:00

fot. Joanna Opas/Radio Katowice

Obchody związane z rocznicą wybuchu III Powstania Śląskiego oraz uchwalenia konstytucji 3 Maja odbywają się w województwie śląskim.

Delegacje złożyły najpierw kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Śląskich, a w katowickiej Archikatedrze odprawiona została msza w intencji Ojczyzny.

Jak mówi Marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, dziś wyraźnie widać jak ważna jest konstytucja i to co ona ze sobą niesie.


Z kolei wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula podkreśla, że obie rocznice nieprzypadkowo wypadają tego samego dnia.


W tym roku obchody będą naznaczone toczącą się wojną w Ukrainie. Dlatego w tych czasach pamięć o historii i symbolach narodowych jest szczególnie ważna.

Jak mówi Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego, w tym roku obchody będą naznaczone toczącą się wojną w Ukrainie. Dlatego w tych czasach pamięć o historii i symbolach narodowych jest szczególnie ważna.

Na Placu Ratuszowym w Bielsku-Białej rozpoczynają się właśnie oficjalne miejskie obchody święta Konstytucji 3 Maja. Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt odśpiewany zostanie wspólnie Mazurek Dąbrowskiego. Część oficjalną zakończy defilada pododdziałów kompanii honorowej Wojska Polskiego. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerują do katedry św. Mikołaja na mszę w intencji Ojczyzny o godzinie 11.00.

Wieczorem muzyką wolności zabrzmi Bielskie Centrum Kultury im Marii Koterbskiej.

"Przed koncertem w holu BCK-u wystawiona zostanie ciekawostka historyczna - jeden z siedmiu pierwodruków Konstytucji 3 Maja" - mówił wiceprezydent Bielska-Białej, Adam Ruśniak.

Koncert patriotyczny Bielskiego Centrum Kultury pod hasłem 'Wolność - kocham i rozumiem' zacznie się o godzinie 18.00.

Konstytucja 3 maja była rewolucyjnym aktem prawnym - przypomina historyk Muzeum Historii Polski Michał Bąk. 231 lat temu uchwalona została przez Sejm Czteroletni ustawa rządowa.

Przeszła ona do historii jako Konstytucja 3 maja  - była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, a pierwszą w Europie, spisaną konstytucją. Uchwalenie ustawy było możliwe dzięki patriotycznym środowiskom, które rozumiały jak ważną kwestią jest zreformowanie Rzeczypospolitej.

Michał Bąk wyjaśnia w rozmowie z IAR, że Konstytucja z 1791 roku wprowadzała Polskę w zupełnie nowy ustrój.  "Konstytucja była kompromisem pomiędzy monarchizmem króla, a w republikanizmem szlachty. Przede wszystkim znosiła wolną elekcję i wprowadzała dziedziczenie tronu. Miała rozwiązywać ten problem jaki tworzyły wolne elekcje i chaos, który powodowały i możliwość ingerencji z zewnątrz. Konstytucja w ten sposób miała stabilizować władzę wykonawczą w państwie".

 Konstytucja 3 maja ograniczyła znacząco demokrację szlachecką a także zniosła liberum veto. Jednocześnie, przypomina historyk, na Konstytucji zyskiwało przede wszystkim mieszczaństwo, dzięki temu, że prawo miastach zostało uznane za jej część. "Mieszczanie zyskiwali przede wszystkim prawo nienaruszalności osobistej takiej samej jak szlachta". Gorzej wygląda sytuacja chłopstwa - tłumaczy historyk - która została w bardzo ogólnikowy sposób ujęta: "chłopi są brani w opiekę prawa co właściwie nic nie znaczyło".

Te fundamentalne zmiany polityczne społeczne - podkreśla Michał Bąk - powodowały, że Konstytucja stała się swoistym symbolem walki o nowoczesną, wolną i suwerenną Rzeczypospolitą. "Konstytucja 3 maja była aktem oporu wobec dominacji rosyjskiej i wobec konsekwencji ingerencji głównie właśnie Rosji w sprawy polskie. Był to taki akt, który pokazywał, że Polacy chcą być wolni, Konstytucja poprzez to stała się takim pomnikiem starania Polaków o naprawę błędów ustrojowych, które umożliwiały ingerencję obcych państw" - tłumaczy historyk.

Próby przeprowadzenia reform zawartych w Konstytucji, zostały zniweczone już w połowie 1792 roku przez konfederację targowicką zawiązaną w porozumieniu z carycą Rosji Katarzyną II oraz przez wkroczenie wojsk rosyjskich do Rzeczypospolitej. Ostatecznie dokument został uchylony przez sejm grodzieński 23 listopada 1793 roku po klęsce w wojnie polsko - rosyjskiej. 


Autor: Joanna Opas /iar/pg/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA