Ceramiczne kolano. Pszczela dziupla. Autostradowe absurdy.

kolano_120Coraz więcej osób cierpi na metalozę, uczulenie na wszelkiego rodzaju metale wykorzystywane między innymi w produkcji tradycyjnych endoprotez stawów. Alternatywą dla pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów są tzw. protezy ceramiczne. Właśnie w najlepszej Urazówce w kraju, w Piekarach Śląskich, po raz pierwszy zastosowano ceramiczną endoprotezę stawu kolanowego. Szacuje się, że ceramiczna endoproteza stawu kolanowego, produkowana we Włoszech, a miejmy nadzieję, że z czasem i w Polsce, może być co roku dedykowana kilkuset Polakom, u których występuje uczulenie na metal. Z lekarzami i pierwszą pacjentką rozmawiała Jadwiga Woźnikowska.


 

barc_gk_120Nowa atrakcja przyrodnicza pojawiła się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. To ul, i nie byłoby w tym nic wyjątkowego, gdyby nie fakt, że to ul w drzewie czyli tzw. barć. Przyczynił się do tego młody jurajski pszczelarz i leśnicy z Nadleśnictwa Siewierz. Pierwsze wycieczki do barci, z przewodnikiem, zaplanowano w tym tygodniu. Spacer w to nietypowe miejsca organizuje Biblioteka Publiczna w Łazach, a jako jedna z pierwszych barć oglądała nasza reporterka, Gabriela Kaczyńska.

 

 

a4ppososnica_100_120Kilku albo nawet kilkunastokilometrowe korki przy bramkach kojarzą nam się głównie z autostradą A1. Tymczasem na A4 w Gliwicach problem ten istnieje nie od dziś i niestety nie tylko w weekendy. Rozwiązania takie, jak bramki VIATOL, zamiast pomagać wprowadzają jeszcze większe zamieszanie. Dlaczego drogi, które miały przyśpieszyć podróż powodują, że staje się ona dłuższa. Co dzieje się na autostradzie A4 sprawdzała Monika Krasińska.


 


Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl