Wielkie otwarcie Planetarium Śląskiego. Pierwsi zwiedzający

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Planetarium Śląskie – Śląski Park Nauki, po przebudowie, będzie udostępnione dla zwiedzających. 

To największa placówka tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Odwiedzający planetarium będą mogli wejść do kabiny wstrząsów sejsmicznych a także podziwiać okolice z nowej wieży widokowej. Jak mówi Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego, mimo wielu zmian, obserwatorium zachowało swój stary, dobry klimat. 


Jak mówi marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, to największa i najnowocześniejsza tego typu placówka w Europie Środkowo-Wschodniej. 


W nowej przestrzeni zamontowano nowoczesny system projektorów, które umożliwiają wyświetlanie obrazu w 8k. Taka technologia pozwala odwzorować nieboskłon z bardzo dużą dokładnością. Podczas pokazu odwzoruje prawdziwe niebo i wyświetli ponad 100 milionów gwiazd.  

Jak podkreśla Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego, podczas modernizacji starano się zachować ducha tego miejsca. Zachowano także charakterystyczny początek wszystkich seansów:  


Jedną z głównych atrakcji w nowej przestrzeni jest zaawansowany ekran kulisty - tłumaczy Lubszo Danielewski z Planetarium Śląskiego. System pozwala z daleka i bliska przyglądać się różnym obiektom w Układzie Słonecznym, pozwala także prezentować wizje artystyczne wybranych planet oddalonych o kilkadziesiąt lad świetlnych od Ziemi. 


W ramach otwarcia wieczorem przed Planetarium wystąpią Dawid Kwiatkowski, Król oraz Zespół Pieśni i Tańca Śląsk pod batutą Krzesimira Dębskiego. Dzień zakończy pokaz 50 dronów. 

Planetarium Śląskie powstało w 1955 r. Rozbudowę i modernizację rozpoczęto w 2018 roku. Inwestycja pochłonęła 154 miliony złotych. Inwestycja kosztowała około 160 milionów złotych z czego 99 milionów to pieniądze z Unii Europejskiej. 


Autorzy: Piotr Pagieła, Łukasz Szwej, Ryszard Stotko /rs/


Wiadomości regionalne