Wizyta premiera w regionie. Odsłonięcie muralu

fot. Zdzisław Makles/Radio Katowice

Premier Mateusz Morawiecki gości w województwie śląskim. 

Szef rządu odsłonił w Myszkowie mural poświęcony kapitanowi Jerzemu Kurpińskiemu ps. Ponury”, żołnierzowi niezłomnemu. Premier podkreślił, że Polacy stają się dziś spadkobiercami jego walki. 


Kapitan Jerzy Kurpiński był najmłodszym wiekiem oficerem 27. Pułku Piechoty AK. W konspiracji niepodległościowej działał pod kilkoma pseudonimami, m.in. Ponury i Jur. Jego pamięć pielęgnuje poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska. 


Mateusz Morawiecki uczestniczy też w otwarciu pneumatycznej strzelnicy sportowej w Zespole Szkół nr 1 w Myszkowie.

— Wojna na Ukrainie przypomniała nam, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze — powiedział premier Mateusz Morawiecki w Myszkowie podczas otwarcia pneumatycznej strzelnicy sportowej — Kreml musi wiedzieć, że w Polsce jest gotowych 40 mln Polaków stanąć z bronią w ręku, aby bronić swojej ojczyzny. 


Premier zapowiedział rozbudowę polskiej armii. Wzmocnienie jej liczebności i uzbrojenia oraz prace nad nową bronią, która konstruowana i produkowana będzie w kraju. Według prezesa Rady Ministrów rozwój armii, ma iść w parze z rozwojem społeczeństwa obywatelskiego.


Strzelnica kosztowała 200 tys. zł, z czego 160 tys. dofinansowania powiat myszkowski otrzymał z Ministerstwa Obrony. Premier podczas otwarcia strzelnicy zapowiedział także powstanie w najbliższych miesiącach nowej ustawy regulującej dostęp do broni.

— Ja również nie zgadzam się na żadne szaleństwa ideologiczne — powiedział podczas wizyty w Myszkowie, premier Mateusz Morawiecki, pytany o wypowiedź Zbigniewa Ziobry, który odnosząc się do pomysłu zakazu sprzedaży samochodów spalinowych w Unii Europejskiej po 2035 roku stwierdził, że nikt z Solidarną Polską nie konsultował ostatecznej wersji tzw. Kamieni Milowych. W związku z czym nie ma zgody Solidarnej Polski na "szaleństwa ideologiczne Brukseli". 

Równocześnie premier zauważył, że dokument mówiący o wskaźnikach, celach i tzw. kamieniach milowych został w ubiegłym roku przyjęty przez Radę Ministrów i wszyscy ministrowie powinni znać jego treść, co nie zmienia faktu, że na pierwszym miejscu rząd stawia dobro Polaków. 


Premier nadmienił, że Polacy powinni szukać sobie nisz gospodarczych, w których z powodzeniem mogliby konkurować z zachodnimi producentami. Według Mateusza Morawieckiego jedną z takich nisz są nowoczesne technologie w obszarze mobilności.

Autorzy: Grzegorz Mach, Zdzisław Makles /rs/


Wiadomości regionalne