Dentyści przebadają czaszki "wampirów" z Gliwic

fot. Joanna Opas/Radio Katowice

Katowiccy dentyści przebadają czaszki rzekomych wampirów z Gliwic, a konkretnie zachowane w nich zęby. Znalezisko zostało odkryte w 2013 roku przy budowie Drogowej Trasy Średnicowej.

To pierwsze tego typu badania w Polsce prowadzone przez stomatologów. W podobny sposób badano wcześniej chociażby egipskie mumie. Jak mówi lekarz dentysta Sebastian Pawelec, który bierze udział w badaniach, to pierwszy raz, gdy pod lupę zostaną wzięte zęby gliwickich czaszek. 


 

Do badań zostanie wykorzystany najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny, taki jak: rentgen czy tomograf, a także skaner 3D czy laser stomatologiczny. Czaszki oraz szkielety były wcześniej badane przez antropologów - dodaje Monika Michnik, kierownik Działu Archeologii w Muzeum w Gliwicach. 


 

Szkielety sprzed ponad 500 lat nazywane są wampirami, bowiem w miejscu pochówku, nie zostały ułożone anatomicznie. Głowa znajdowała się na wysokości kolan. Badania dadzą odpowiedzi chociażby na pytania związane ze schorzeniami, na jakie cierpieli, diety czy ubytków. 

Autor: Joanna Opas/pm/


Wiadomości regionalne