Jak się ubrać by nie popełnić gafy?

Dress code to zbiór zasad dotyczących ubioru na konkretne okazje i okoliczności. Jak się ubrać by nie popełnić gafy, jeśli na zaproszeniu (w lewym, dolnym rogu) widnieje napis: „cocktail dress code” lub „black tie”, radzi stylistka Edyta Milkiewicz.

Stój koktajlowy, półformalny, dotyczy imprez (kolacji, spotkań) między godziną 17.00 a 20.00. W co się ubrać zleży od pory roku. Latem wiele takich imprez organizuje się w ogrodach, plenerze. Damska sukienka powinna mieć długość od kolan do połowy łydki . Ma zwykle odkryte ramiona. Jest bez rękawów, bez kołnierzy, powinna być pozbawiona ramiączek, by ewentualnie założyć tzw. bolerko czy coś lekkiego na tę sukienkę. Generalną zasadą jest, że nie powinna być zbyt strojna, ale teraz się od tego odchodzi ponieważ moda kładzie nacisk na błyszczenia, na dodatki, żaboty, tiule i falbany. Z założenia taka sukienka nie powinna mieć dużego dekoltu, ale są dwa wyjątki, jeżeli koktajl odbywa się przy bufecie i jeżeli przyjęcie odbywa się na siedząco, wtedy może on być bardziej wyeksponowany. Jest kilka rodzajów sukienek koktajlowych: retro (w stylu lat 50., bufiasta spódnica najczęściej na sztywnej halce z małą gorsetową górą), sukienka biała (szalenie kobieca, która nigdy nie wychodzi z mody latem), sukienka na tzw. zakładkę, „kopertówka” (wygodna, tuszuje mankamenty figury), sukienki tiulowe (też mają magiczne właściwości w kształtowaniu sylwetki), praktyczna sukienka typu baby doll (w kształcie trapezu, na dole najczęściej falbana, dosyć szeroka, komfortowa), sukienki krótkie (zwykle odcięte pod biustem, o długości przed kolano, z ozdobną górą) i sukienki w typie sleep dress przypominające troszeczkę koszule nocne (uszyte z takich materiałów, jak jedwab, satyna czy organza). Buty do takich sukienek im mają wyższy obcas tym lepiej. Im więcej dzieje się na górze stylizacji, tym mniej na dole lub odwrotnie. Pan na takie spotkanie wkłada garnitur, koszulę (może być kolorowa, ale nie może być z krótkim rękawem). 

Jeśli na zaproszeniu widzimy, napis: black tie, obowiązuje strój wieczorowy. Nie są to tak rygorystyczne obostrzenia, jak w przypadku white tie, czyli suknia balowa i frak, ale u mężczyzn nie może być już to garnitur, musi być smoking, koszula z zakrytymi guzikami, z muchą i buty lakierki. To głównie wyjścia po godzinie 19-tej do opery, na premierę czy spotkanie jubileuszowe. Strój dla kobiety, to koniecznie długa suknia wieczorowa, może być też komplet z długa spódnicą lub spodnium w wersji eleganckiej. Nie tu ma miejsca na dowolność. Jest przekonanie, że „małą czarną” ogarniemy wszystkiego. Nie, „mała czarna” na wieczór to za mało, z wyjątkiem creative black tie, gdzie możemy bardziej poszaleć. Nie jest to faux pas, jeżeli dopytamy gospodarza czego oczekuje od zaproszonych gości. W sukni dopuszczone są wszelkie błyszczenia, materiał to zwykle jedwab, aksamit, koronka, organa. Buty, ponieważ suknia jest długa to jest margines dowolności, ale dobrze jest też dopytać na jakim podłożu odbędzie się przyjęcie, bo jeśli organizowane jest np. na trawie, to załóżmy takie, w których będziemy się czuć komfortowo. Ta suknia musi być długa, ale nie musi być czarna, kolorystyka jest dowolna. Jako dodatki mogą być tu pióra, sztrasy, widoczna biżuteria (szczególnie przy czarnej sukni można ją ozdobić piękna kolią lub kolczykami). Można sobie pozwolić na gołe plecy, cięcia sukien, asymetrie. Ważna jest długość sukni, materiał i dodatki.


Zdrowie i styl życia