11 stref tematycznych na 11. Światowym Forum Miejskim

fot. Joanna Opas/Radio Katowice

Niemal 23 tysiące uczestników zarejestrowało się na 11. Światowe Forum Miejskie w Katowicach.

Organizatorzy przygotowali 11 stref tematycznych na World Urban Forum. W czasie Światowego Forum Miejskiego w Katowicach poruszanych będzie siedem głównych tematów: sprawiedliwych miast, zielonej przyszłości miast, innowacji miejskich, budowania odporności miast, finansowania inwestycji, planowania i zarządzania miastami, a także – ze względu na wojnę w Ukrainie – odbudowy miast po kryzysach spowodowanych wojną czy zagrożeniami naturalnymi.

Na godzinę 10:00 zaplanowano oficjalną ceremonię otwarcia wydarzenia. Uroczystą galą w katowickim Spodku, z udziałem gości z całego świata, rozpoczęło się 11. World Urban Forum. W rozpoczęciu Światowego Forum Miejskiego wziął udział premier Mateusz Morawiecki. W czasie gali głos zabrał między innymi przedstawiciel United Cities and Local Governments, Berry Vrbanovic, który przywitał zebranych w języku polskim.


Uczestnicy przyznają, że udział w konferencji to dla nich niezwykła okazja.


Tłumaczenia: Przyjechałem dzielić się naszym doświadczeniem, Kenijskim doświadczeniem na forum innych miast. Chcę również uczyć się od innych uczestników. W moim mieście wierzymy, że najważniejsza jest sprawiedliwość gdy podejmuje się ważne decyzje i z takim przesłaniem tu przyjechaliśmy. 

Samorządowcy z różnych krajów spotkali się w stolicy naszego regionu, aby rozmawiać o nowoczesnych sposobach gospodarowania przestrzenią miejską, dyskutować o wyzwaniach i dzielić się doświadczeniami. Cztery dni szczytu wypełnią liczne debaty, dyskusje, warsztaty, dialogi w formie okrągłych stołów i nieoficjalne rozmowy.

Forum będzie odbywało się także w 11 miejscach Katowic – to strefy pod wspólnym szyldem "WUF w mieście". Będą to strefy: relaksu, nauki, innowacji, centrum, miasta i muzyki, kultury i sztuki, Miasteczko Młodych, KATO Urban Corner, Miasto360, Metrolab oraz Urban Cinema by Santander. 

Jak mówi prezydent Katowic Marcin Krupa, dużym zainteresowaniem cieszy się strefa relaksu, która służyć ma między innymi poznawaniu różnych kultur. 


Wydarzeniu towarzyszyć będzie podpisanie deklaracji sieci European Metropolitan Authorities (EMA) przez obecnych delegatów z europejskich obszarów metropolitalnych. Dokument to manifest i apel europejskich obszarów metropolitalnych, który podkreśla kluczową rolę metropolii w rozwoju regionów, państw, ale i całej Unii Europejskiej. 

Jak podkreślił prezydent Katowic Marcin Krupa na antenie Polskiego Radia Katowice, to nie przypadek, że WUF odbywa się właśnie w Katowicach, tylko to ukoronowanie transformacji, którą Katowice przeszły.


World Urban Forum to także okazja do tego, by Katowice mogły uczyć się od innych miast, ale też wymieniać się doświadczeniami z innymi obszarami miejskimi. Jednakże ta transformacja Katowic nie jest jeszcze zakończona i być może nigdy się nie skończy, dodał poranny gość. 

— Podpisana zostanie także deklaracja katowicka — dodał Marcin Krupa.


Związek Miasto Polskich obradował w Katowicach na temat Krajowej Polityki Miejskiej. Debata odbyła się w trakcie Światowego Forum Miejskiego. Samorządowcy odnieśli się do propozycji zapisanych w dokumencie.

Jak mówi burmistrz Hrubieszowa, Marta Majewska, wojna na Ukrainie otworzyła zwłaszcza przed przygranicznymi miastami wiele nowych możliwości, ale problemem są wysokie koszty odrolnienia gruntów.


Z kolei prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zwróciła uwagę na malejące wpływy z podatków do miejskich kas.


Maciej Stachura, sekretarz miasta Katowice podsumował, że miasta potrzebują narzędzi do wykonywania swoich zadań.


Krajowa Polityka Miejska ma wspierać zrównoważony rozwój, poprawę formy zarządzania oraz tworzenie dogodnych warunków życia mieszkańców.

Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda powiedział, że dla uczestników forum przygotowano różne formaty spotkań.


Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że po raz pierwszy w historii forum jest organizowane w formie hybrydowej. Ponadto - jak zaznaczyła - wydarzenie w Polsce jest najbardziej dostępne ze wszystkich organizowanych do tej pory Światowych Forów Miejskich.


World Urban Forum to konferencja odbywająca się pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych. Tegoroczna edycja trwać będzie do czwartku. W niedzielę, jeszcze przed oficjalnym otwarciem, w wydarzeniach przygotowawczych w 11. Światowym Forum Miejskim uczestniczyło 5,5 tysiąca osób. 


Autorzy: Samuel Baron, Joanna Opas, Piotr Pagieła /rs/pg/


Wiadomości regionalne