Ulewne deszcze z gradem przeszły nad regionem

Po czwartkowych burzach z gradem noc w województwie śląskim minęła spokojnie, jednakże zapowiadane są kolejne. Burze z gradem mają wystąpić po południu. 

Strażacy od czwartku interweniowali ponad 140 razy. Najwięcej interwencji odnotowano w Żywcu i Kłobucku, gdzie przeszły burze z gradem i silnym wiatrem. W Kłobucku ponadto uszkodzonych zostało około 10 dachów. Strażacy głównie usuwali połamane konary drzew i pompowali wodę z podtopionych posesji. 

W powiecie kłobuckim strażacy odnotowali 44 zdarzenia związane z gwałtownymi burzami i gradobiciem. Najbardziej ucierpiały miejscowości Opatów, Waleńczów i Wilkowiecko. W Waleńczowie zerwany został dach z budynku mieszkalnego, a w Wilkowiecku uszkodzony został dach na kościele. Ponadto grad uszkodził jeszcze cztery dachy na budynkach mieszkalnych i dwa na budynkach gospodarczych. Strażacy 9 razy wyjeżdżali aby usuwać powalone drzewa i gałęzie z dróg, dwa drzewa przewróciły się na samochody, na szczęście nikogo w nich nie było. Cztery interwencja dotyczyły zalanych piwnic w budynkach mieszkalnych.

Trwa szacowanie strat po nawałnicach, które przeszły przez Milówkę. Powołane zostały dwa zespoły, które w terenie robią inwentaryzację szkód. Najtrudniejsza sytuacja jest na granicy sołectw Kamesznica i Szare. Tam kilka lat temu oderwał się kawałek ziemi spod drogi powiatowej, która jest na podwyższeniu. W wyniku czwartkowych nawałnic, osunął się kolejny fragment na posesję jednego z mieszkańców. Jak informuje Urząd Gminy w Milówce, nie ma zagrożenia dla mieszkańców. Przygotowywany jest projekt umocnienia tej drogi. Milówka będzie występować o dofinansowanie do usuwania skutków wczorajszej ulewy.

Pogoda poprawi się dopiero w sobotę. W piątek nadal obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia o upałach. Z kolei po południu synoptycy zapowiadają kolejne burze. Wyładowaniom towarzyszyć będą opady deszczu. Może spaść od 40 do 50 litrów wody na metr kwadratowy. Wiatr w porywach będzie wiał z prędkością do 95 km/h, a lokalnie nawet do 110 km/h. Miejscami wystąpi też grad. 

Autor: Joanna Opas /rs/


Wiadomości regionalne