Wyłudzili 80 mln złotych dotacji

80 milionów złotych z dotacji oświatowej mieli wyłudzić kobieta i mężczyzna z Gliwic, których zatrzymali śląscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami katowickiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego(CBA). 

— Śledczy zatrzymali 48-letniego mężczyznę i jego 39-letnią wspólniczkę, którym na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego prokurator okręgowy z Gliwic przedstawił łącznie 12 zarzutów dotyczących kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia środków z dotacji oświatowych o łącznej wartości 80 milionów złotych i prania brudnych pieniędzy — mówi asp. sztab. Barbara Poznańska z zespołu prasowego śląskiej policji.


Śledztwo w tej sprawie prowadzone było od października 2020 roku. Podejrzani mieli dopuszczać się przestępstw od września 2014 roku na terenie Śląska i Opolszczyzny. 

Na poczet przyszłych kar i grzywien, śledczy zabezpieczyli majątek podejrzanych warty wiele milionów złotych. Na razie podejrzani trafili na 3 miesiące do aresztu. Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Autor: Joanna Opas /mf/


Wiadomości regionalne