Konwent samorządowy na Stadionie Śląskim

fot. Kamil Jasek/Radio Katowice

5 miliardów euro w ramach polityki spójności Unii Europejskiej trafi do województwa śląskiego. Na dzisiejszym konwencie samorządowym na Stadionie Śląskim, marszałek Jakub Chełstowski poinformował, na co rozdzielone zostaną te środki.

Najwięcej pieniędzy bo 2 miliardy euro wesprze inwestycje związane transformacją województwa śląskiego. 700 milionów przeznaczonych zostanie na projekty związane z ekologią, w tym odnawialne źródła energii i ochronę przyrody. 

Jak mówi marszałek, potrzeb na Śląsku jest najwięcej, a fundusze unijne będą ogromnym wsparciem. 

— W mojej skromnej ocenie to jest skok cywilizacyjny, następne lata. To jest ponad 23-24 miliardy złotych, które pójdą do samorządów w różnych formatach, w różnych działaniach, które spowodują, że będziemy mogli zmienić nasz region, nasz kraj na zupełnie inne miejsce. Gdzie będziemy mogli wspierać i nie doganiać już Europy pod względem rozwojowym, ale kreować rozwiązania technologiczne.


W konwencie uczestniczył także premier Mateusz Morawiecki. Jak mówił wynegocjowane środki będą wspierały rozwój gospodarki, w tym także transformacje województwa śląskiego. Rząd planuje również powołać fundusz transformacji śląska, do którego trafiały będą także pieniądze z budżetu państwa. 

— Te dwa płuca w równym rytmie oddychając, będą, jestem przekonany, tworzyły lepsze warunki do tworzenia nowych miejsc pracy, transformacji, obecnych miejsc pracy, kształcenia, przyciągania nowych obywateli z całego świata, a w szczególności z Polski. Śląsk będzie takim magnesem. Będzie magnesem, jak był przed 150-laty, kiedy Katowice powstawały... —  mówił premier Mateusz Morawiecki.


W sumie na realizację polityki spójności w latach 2021 – 2027 Polska otrzyma 76 miliardów euro. To największy budżet ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

Premier Mateusz Morawiecki podziękował także górnikom za ich ciężką pracę i wytrwałość. Podczas wystąpienia premier mówił m.in. o wyzwaniach polityki klimatycznej oraz problemach spowodowanych wojną w Ukrainie. Jego zdaniem rosyjska agresja spowodowała w Unii Europejskiej zmianę myślenia i podejścia do transformacji energetycznej oraz węgla.

— Cieszę się, że to myślenie jest myśleniem dużo bardziej opartym o zdrowy rozsądek. Wprawdzie oczywiście wyzwania polityki klimatycznej są bardzo ważne, ale nie mogą odbywać się kosztem człowieka, kosztem rodzin, kosztem śląskich rodzin. Dlatego niech mi będzie wolno przede wszystkim z tego miejsca podziękować górnikom — mówi premier Mateusz Morawiecki.


Zdaniem premiera, państwa które jeszcze pół roku temu mówiły o konieczności szybkiego odejścia od węgla w energetyce, dziś przyjmują plany awaryjne powrotu do węgla kamiennego oraz brunatnego.

Autor: Kamil Jasek /mf/


Wiadomości regionalne