Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Tychy: Posłowie ze związkowcami przy okrągłym stole
13.07.2022
13:57:00

Konstancja Snopczyńska

Posłowie Nowej Lewicy i Razem rozmawiali przy okrągłym stole ze związkowcami z branży motoryzacyjnej i hutniczej w Tychach.

Głównymi tematami dyskusji na placu przy pomniku Walki i Pracy były śląski przemysł i inflacja. Parlamentarzyści podczas spotkania przedstawili swoje rozwiązania problemów.   

— Troską Lewicy jest to, żeby za ten kryzys nie zapłacili zwykli ludzie — podkreśla poseł Maciej Konieczny — Główny problem to jest kwestia inflacji, w tym momencie. Zwykli ludzie tracą na inflacji, a zarabiają banki, zarabiają spółki paliwowe skarbu państwa. I my jako Lewica mówimy jednoznacznie, że to musi być odwrotnie. I mamy konkretne rozwiązania, mamy kwestie obniżenia WIBOR-u (Warsaw Interbank Offer Rate — stopa procentowa, po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom, przyp. red.), żeby te raty kredytów były na poziomie z zeszłego roku, tak, żeby banki nie miały rekordowych zysków kosztem ludzi — dodaje.


Oprócz obniżenia WIBOR-u, lewica postuluje rozwiązania dotyczące marży na paliwa. Trasa Lewicy po województwie śląskim biegnie jeszcze przez Mikołów, Rybnik i Zabrze.

Posłowie Lewicy odwiedzają także inne śląskie miasta. Podczas wakacyjnej trasy politycy będą rozmawiać z mieszkańcami o opiece zdrowotnej, edukacji czy kondycji żłobków i przedszkoli.

— Zależy nam na bezpieczeństwu polskich rodzin — mówi poseł Maciej Kopiec. — Chodzi nam o bezpieczeństwo rodziny w kwestii ludzi młodych, którzy będą mogli pojechać do większego miasta, żeby tam znaleźć pracę, bądź pójść tam do szkoły i żeby tam czekało na nich mieszkanie, którego koszty będą w stanie pokryć.  Państwo, w którym ludziom będzie się opłacało zarówno prowadzić biznesy, jak i pracować na godnych warunkach. Państwo, które bezpiecznej rodzinie będzie gwarantowało także kwestie tożsamościowe. Co jest na Śląsku to bardzo ważne.


Autorzy: Michał Przypadło, Konstancja Snopczyńska /mf/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA