Boronów: Premier dokonał nowej odsłony programu Czyste Powietrze

fot. Zdzisław Makles/Radio Katowice

Premier Mateusz Morawiecki dokonał w Boronowie nowej odsłony programu Czyste Powietrze. Szef rządu podkreślił, że polskie rodziny, szczególnie teraz w czasie agresji Rosji na Ukrainę i zamieszania na rynku energii, potrzebują rządowego wsparcia.

— Przeznaczamy kolejne miliardy złotych właśnie na program ocieplania naszych domów, ocieplania budynków. Kolejne dziesiątki tysięcy domów będą mogły skorzystać z tego programu. Zaliczka będzie mogła sięgnąć już 50 procent całego kosztu. A reszta, drugie 50%, w ciągu 30 dni od zakończenia remontu — tłumaczy premier Mateusz Morawiecki.


Mateusz Morawiecki odwiedził w Boronowie (miejscowość w powiecie lublinieckim, woj. śląskie) rodzinę, która po 20 latach emigracji wróciła z Niemiec do Polski. Państwo dokonali termomodernizacji korzystając z dofinansowania z programu Czyste Powietrze.

 — W naszym domu. Zaczęło się od wymiany źródła ciepła, które zostało dofinansowane ze środków gminy Boronów. A potem była cała reszta, czyli Czyste Powietrze. Docieplenie budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji grzewczej i ciepłej wody — mówi Teresa Paprotny, właścicielka domu.


— Termomodernizacja to ograniczenie emisji szkodliwych pyłów nawet do 95%, emisji CO2 do 70%, a kosztów energii cieplnej mniej więcej o 50-70% — wyliczał dziś w Boronowie Prezes Rady Ministrów.

Gmina Boronów i województwo śląskie to krajowi liderzy programu Czyste Powietrze.

Autor: Zdzisław Makles /mf/


Wiadomości regionalne