Dąbrowa Górnicza: Protest przeciwko zakazowi niedzielnego handlu

fot. Katarzyna Herbuś/Radio Katowice

Kupcy z ryneczku przy ulicy Tysiąclecia w Dąbrowie Górniczej protestują przeciwko zakazowi niedzielnego handlu.       

Uchwałę taką podjęła w ostatnim czasie Rada Miejska. To odpowiedź na apele okolicznych mieszkańców, którzy skarżyli się na związane z targowiskiem uciążliwości. W środę odbyło się spotkanie reprezentacji kupców z prezydentem miasta. Na placu targowym zorganizowano także spotkanie z mediami i przedstawicielami samorządu. Jak mówi radca prawny Zbigniew Dworak, pełnomocnik części sprzedających, to właśnie niedziela generuje największy dochód osobom, które mają tu swoje kioski od wielu lat. Bez tego nie przetrwają. 

— Dzisiejsze spotkanie ma na celu, tak naprawdę, przedstawienie także społeczności lokalnej, dlatego spotykamy się z mediami lokalnymi, żeby przedstawić dramat tak naprawdę wszystkich tych osób, ponieważ mamy tu do czynienia z przynajmniej dwustoma osobami, które sprzedają, ale nie należy zapominać, że to są także osoby, które posiadają własne rodziny. Targowisko w niedzielę generuje im największy dochód. Cała uchwała rady miasta ich bardzo zaskoczyła. Oczekują tego, żeby w najbliższą niedzielę mogli tutaj z powrotem handlować.

— Do tej pory na umowie mamy zawarte informacje, że handel odbywa się od poniedziałku do niedzieli. Do tej pory nikt nam nie przekazał informacji, że w niedzielę nie będzie handlu.

— W niedzielę jest bardzo duży przepływ ludzi. Jest naprawdę dużo osób i ludzie, mi się wydaje, bardzo lubią ten targ.

— To zostało zrobione z dnia na dzień, teoretycznie. Więc generalnie wszyscy zostali na lodzie.  


Jak tłumaczy Bartosz Matylewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, miastu zależy na tym, aby handel w tym miejscu dalej się rozwijał, ale w zorganizowanej formie, a nie w takim kształcie w jakim miało to miejsce do tej pory w niedzielę.

— Prezydent skontaktował Panie z kierownikiem referatu przedsiębiorczości z deklaracją znalezienia rozwiązania ich sytuacji. Z racji tego, że handlują stacjonarnie, jakie możliwości rozwiązania tej sytuacji można by znaleźć. Natomiast jeśli chodzi o pozostałą część, czyli kwestię związaną z handlem obwoźnym, na ten moment generalnie decyzja jest niezmienna.


Zgodnie z uchwałą zakaz handlu obowiązuje od niedzieli 17 lipca 2022 roku.

Autor: Katarzyna Herbuś /mf/


Wiadomości regionalne