Megality w Dąbrowie Górniczej

fot. Katarzyna Herbuś/Radio Katowice

Ponad 6 i pół tysiąca lat liczyć mogą odkryte w Dąbrowie Górniczej megality. Coraz więcej jest dowodów na to, że znajdujące się na Bukowej Górze obiekty są dziełem człowieka. Badania które trwają na miejscu pokazują, że najprawdopodobniej było to  miejsce kultu, jakieś sanktuarium, czy cmentarz.

— Na ten moment jest jednak jeszcze wiele pytań —  zaznacza Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego Sztygarka, które prowadzi w tym miejscu prace archeologiczne. —  Są to na pewno megalityczne konstrukcje. Niektóre były widoczne już wcześniej, a po odsłonięciu humusu okazało się, że jest ich znacznie więcej. Oprócz tego badania georadarowe, lidarowe wykazały, że całe wzniesienie pokryte jest takimi konstrukcjami. To jest ponad 20 hektarów. Ludzie pojawiali się tutaj przez tysiące lat w różnych epokach historycznych i każda z tych społeczności coś tutaj zostawiła.


Prace archeologiczne w tym roku mają potrwać jeszcze do jesieni. Są one możliwe dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Planowane jest udostępnienie terenu dla turystów, między innymi poprzez wykonanie ścieżek edukacyjnych. 

Autor: Katarzyna Herbuś /mf/


Wiadomości regionalne